۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: ۲۰۷۰۶۶
مرضیه برومند با صدور اطلاعیه‌ای و اعلام «ناتوانی از درک پیچیدگی‌ها و تناقض‌های درونی خانه سینما» از مدیرعاملی جامعه اصناف سینمای ایران استعفاء داد.
کد خبر: ۱۱۸۱۴

مرضیه برومند از خانه سینما استعفاء داد

 اختلاف نظرهای درونی منجر به توقف برخی برنامه های کلان و محول کردن به آینده ای دیگر شد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، با اعلام هیات رئیسه خانه سینما، استعفای مرضیه برومند نخستین مدیرعامل زن خانه سینما تنها پس از 8 ماه حضور او به عنوان مدیرعامل جامعه اصناف سینمای ایران پذیرفته شد.

در متنی که سایت خانه سینما در توضیح دلایل پذیرش استعفای مرضیه برومند توسط هیات رئیسه خود منتشر کرد، آمده است «در تاریخ 10 مهرماه 1402 سرکارخانم مرضیه برومند مدیرعامل محترم خانه سینما، استعفای خود را به هیات رئیسه اعلام نمودند. شرایط پیچیده حاکم بر سینمای ایران، تناقضات مدیریتی، مشکلات اقتصادی و فضاهای هیجانی تحمیل شده بر پیکر سینمای ایران، عرصه بسیار سختی را برای مدیریت این نهاد صنفی فراهم می‌کند که در طول این دوره نیز سخت و پیچیده تر شد و علیرغم تلاش های بی وفقه و دلسوزانه ی خانم برومند کار را برای ایشان دشوار کرد.هیات رئیسه خانه سینما با درک این وضعیت و پس از جلسات متعدد، با احترام به جایگاه و شأن ارزشمند همکار گرامی مان، ضمن قدردانی از تلاش های هشت ماهه صورت گرفته، با استعفای ایشان موافقت کرد.»

براساس این گزارش، بلافاصله پس از این موضوع متن استعفای مرضیه برومند نیز بر روی سایت خانه سینما قرار گرفت. در بخشی از متن استعفای او ضمن گلایه از مدیران و مسئولان فرهنگی در نوع رفتار با هنرمندان آمده است:آمدم تا با پرهیز از گرفتار شدن در چرخه روزمرگی و برآوردن خواسته های ابتدایی و کوتاه مدت برخی از اعضا ، مطالبات اصلی و بنیادین صنوف سینمایی را پیش ببرم و برنامه های کلان هیئت مدیره را که در اولویت خواسته های صنوف هم بود ، دنبال و اجرا کنم، غافل از آنکه وضعیت معیشت بخش بزرگی از خانواده سینما آنقدر وخیم است که ترجیح میدهند امروزشان را به فردا برسانند، حوادث و رویدادهای غم انگیز پی در پی و جریانات و اختلاف نظرهای درونی خانه نیز منجر به توقف برخی از برنامه های کلان هیئت مدیره و محول کردن آن به آینده ای دیگر شد.

ناتوانی من در درک پیچیدگی‌ها و تناقض‌های درونی خانه سینما و هم چنین خودداری سازمان سینمایی از پرداخت به موقع اقساط به دلایل مختلف مزید بر علت شد و احساس کردم بودن من دیگر نه تنها ثمر ندارد بلکه ممکن است به این نهاد صنفی با ارزش و یگانه آسیب وارد کند ، بنابراین استعفای خودم را تقدیم کردم و قول دادم تا تاریخ بیستم آبان همچنان خانه سینمارا اداره کنم . برای خانه و خانواده پرافتخار سینما آرزوی سلامتی و موفقیت میکنم.

براساس این گزارش، برخی از اهالی سینما معتقدند اتفاقات رخ داده در هفته‌های اخیر پس از مصاحبه رئیس هیات مدیره خانه سینما علیه مدیران سینمایی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل پایبندی به قانون در عدم بکارگیری بازیگران زن کشف حجاب کرده و بیانیه کانون کارگردانان سینمای ایران و شورای عالی تهیه‌کنندگان در حمایت از مواضع محمدمهدی عسگرپور و ایجاد اختلاف نظر عمیق با مدیران سازمان سینمایی را از مهمترین دلایل شکاف در بدنه مدیریت خانه سینما عنوان کرده بودند که با استعفای امروز مرضیه برومند و تاکید او «بر عدم درک پیچیدگی ها و تناقضهای درونی خانه سینما» این موضوع تائید شد.

برومند چندی پیش در مراسم تشییع داریوش مهرجویی گفته بود: «ما اینجا ماندیم در مملکت خودمان باشیم. با ما خوب باشید آنوقت با اسراییل و رژیم صهیونسیتی هم می‌جنگیم.» که این صحبت‌های او با واکنش‌های بسیار تندی از سوی برخی سینماگران مواجه شد به گونه‌ای که مجبور شد در صفحه شخصی خود در توضیحاتی را منتشر کند.

او در بخشی در توضیحات خود آورده بود «من هم مثل همه هنرمندان از جنگ و خونریزی و کشتار بیزارم، هنرمندان همواره مدافع صلح و آرامش بوده‌اند و هر جنایتی را از سوی هر جنایتکاری در هرجای جهان محکوم کرده و می‌کنند، هیچ انتظاری هم از هیچ کس ندارند جز احترام به هنرشان و آثاری که خلق می‌کنند، هنری که اصلی‌ترین هدفش نفی خشونت، جنگ، نابرابری و بی‌عدالتی است.
 
و، اما آنچه مرا به نوشتن این متن واداشته است احترام به افکار سینماگران، هنرمندان و مردم ایران است نه پاسخ به واکنش‌های مغرضانه و جعلی که به راه افتاده و پیش از این هم آن‌را تجربه کرده بودم. آن‌ها که آثار مرا دیده‌اند و با کار‌های من بزرگ شده‌اند می‌دانند که من چگونه می‌اندیشم».

مرضیه برومند در جلسه هیات مدیره خانه سینما در روز 15 اسفند ۱۴۰۱ ماه به عنوان نخستین مدیرعامل زن خانه سینما انتخاب شده بود.

برچسب ها: مرضیه برومند خانه سینما استعفا
ارسال نظر
آخرین اخبار