۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳
تعداد بازدید: ۶۱۲۶۸
شخصیت و آثار استاد فرشچیان امشب یکشنبه 29 خرداد در برنامه «شب‌های فرهنگ» از رادیو فرهنگ بررسی می‌شود.
کد خبر: ۱۶۳۸۳

آثار استاد فرشچیان در «شب‌های فرهنگ» رادیو فرهنگ بررسی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حسن بلخاری رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در این قسمت از برنامه به موضوع استاد فرشچیان و آثار او و اطلاق لقب حکیم نقش به ایشان می‌پردازد.

استاد فرشچیان در حیطه نقاشی ایرانی به وجود آورنده سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با ابداع شیوه‌های نو، قابلیت و کارایی نقاشی ایرانی را افزایش داده است. لقب حکیم نقش برای استاد در نظر گرفته شد، زیرا در خلق آثارشان، حکمت او بر نقش و نگارگری مقدم بوده است.

طراحی‌های ضریح مطهر و منور حضرت اباعبدالله (ع) و ثامن‌الائمه حضرت رضا (ع) به قلم ماندگار و با کفایت استاد فرشچیان صورت گرفته است که این نقوش زرین، یادمانی است خجسته در تاریخ فرهنگ و هنر ایران که استاد به صورت افتخاری انجام داده و به این توفیق، مفتخر است.

استاد محمود فرشچیان در سال ۱۳۰۸ در اصفهان دیده به جهان گشود. فرشچیان در هنرستان هنر‌های زیبای اصفهان از استاد «عیسی بهادری» تعلیم گرفت. پس از پایان این دوره به اروپا رفت و چند سالی در آنجا به مطالعه و بررسی آثار نقاشان برجسته غرب همت گماشت و در نتیجه همین مطالعات بود که به رهیافتی تازه از هنر نقاشان با معیار‌های جهانی رسید.

استاد فرشچیان در حیطه نقاشی ایرانی به وجود آورنده سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با ابداع شیوه‌های نو، قابلیت و کارایی نقاشی ایرانی را افزایش داده است.

برنامه «شب‌های فرهنگ» به تهیه کنندگی فریده گودرزی ساعت ۲۱:۳۰ روی موج اف ام‌ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود./ صدا و سیما

 
ارسال نظر
آخرین اخبار