۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰
تعداد بازدید: ۳۰۹۸۹۱
ایران سال هاست که از تورم بالای ۵۰ درصد در درد و رنج و شکنج است طبق برآورد کارشناسان اقتصادی هر یک درصد تورم سه درصد بر هزینه خانوار‌ها اضافه می‌کند حال حساب کنید که در این گردونه خردکننده خانوار‌ها با چه مصیبتی مواجه هستند در این میان زوج‌های جوان چگونه روزگار سپری می‌کنند.
کد خبر: ۱۶۴۲۷

پایگاه خبری تحلیلی خطوط؛

در سال‌های اخیر نظام سیاسی در مورد جمعیت نگرانی‌هایی را مطرح کرده و برخی از کارشناسان نا آشنا با مباحث جمعیتی و اجتماعی تحلیل‌های غیر کاربردی ارائه می‌کنند و این مسئله باعث نگرانی در سطح جامعه ایران شده است.

لازم است بدانیم که در شرایط کنونی بیش از ۶۰ درصد جمعیت ایران در گروه سنی ۱۵ الی ۶۰ سال قرار دارند جمعیت شناسان به آن سود جمعیتی می‌گویند که این سود جمعیتی از چاه‌های نفت خیلی با ارزش می‌باشد. اگر شرایط اجتماعی و اقتصادی به گونه‌ای مدیریت شود که دختران و پسران در بهترین زمان جذب هم شوند در پیش بینی‌های جمعیتی جای نگرانی وجود ندارد. اگر همین جمعیت فعال آموزش ببینند و وارد بازار کار شوند هم در رشد اقتصادی و هم در رشد جمعیتی با شاخص‌های معناداری در زمینه رشد مواجه خواهیم شد.

جامعه شناس/حسین بشیری کیوی

در شرایط کنونی بیش از ۶ میلیون نفر جمعیت فعال ایران مهاجرت کرده اند و روز به روز به این آمار افزوده می‌شود در نظر بگیرید فقط در کشور ترکیه در سال‌های گذشته ایرانیان رکورددار خرید خانه و مهاجرت بوده اند طبیعی است که با این روند جمعیت فعال سرمایه‌های اقتصادی و اجتماعی را از کشور خارج می‌کنند و روز به روز کشور فقیرتر خواهد شد.
جامعه شناس/حسین بشیری کیوی
سال هاست که ایران از تورم بالای ۵۰ درصد در درد و رنج و شکنج است طبق برآورد کارشناسان اقتصادی هر یک درصد تورم سه درصد بر هزینه خانوار‌ها اضافه می‌کند حال حساب کنید که در این گردونه خردکننده خانوار‌ها با چه مصیبتی مواجه هستند در این میان زوج‌های جوان چگونه روزگار سپری می‌کنند.

در ماه‌های اخیر زوج‌ها به خاطر اینکه از عهده اجاره خانه بر نمی‌آیند یا طلاق می‌گیرند و یا در خانه والدین جداگانه زندگی می‌کنند در هر شرایط خانواده با تهدید جدی مواجه می‌شود.

در هر روی دلایل کاهش نرخ رشد جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی و مدیریتی است. اگر مدیران ارشد نرخ تورم و بی کاری را کاهش ندهند نگرانی‌های جمعیتی کاملا درست است و از این هم بدتر می‌شود، ولی اگر سرمایه گذاری ارزی در کشور صورت پذیرد جمعیت فعال وارد بازار کار شود سود جمعیتی برای ایران امیدبخش و حیات بخش می‌شود.

برچسب ها: جمعیت ایران خانوارها اجاره آپارتمان زوج های جوان طلاق تورم
ارسال نظر