۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: ۵۶۶۰۰
محمدبیگی در صحن مجلس مطرح کرد:
نماینده مردم قزوین در مجلس گفت: برخی بیماری‌های خاص مانند «ام اس» در لیست بیماران خاص قرار ندارند، با توجه به هزینه بالای این افراد انتظار می‌رود در لیست بیماران خاص بازنگری صورت بگیرد.
کد خبر: ۱۶۵۴۶

لزوم بازنگری در لیست بیماری‌های خاص

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه، ۳۱ خردادماه) در صحن علنی مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره عملکرد دستگاه‌های مسئول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، گفت: در موضوع بررسی عملکرد دستگاه‌ها در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در برنامه ششم توسعه قرار بود میزان هزینه‌کرد از جیب مردم ۲۵ درصد باشد و ۷۵ درصد را بیمه‌ها پرداخت کنند اما نه تنها این موضوع محقق نشده است و ساز و کار آن مشخص نیست بلکه امروز بیش از ۶۰ درصد هزینه‌ها را مردم پرداخت می‌کنند.

وی تاکید کرد: برخی از بیماری‌های خاص مانند ام اس با رشد نرخ ابتلا همراه است؛ اما این بیماران در لیست بیماران خاص قرار ندارند. با توجه به هزینه بالای این افراد انتظار می‌رود بازنگری در لیست بیماران خاص انجام شود البته وزارت بهداشت اقداماتی را انجام داده که کافی نیست.

محمدبیگی تصریح کرد: در صورت حذف ارز ترجیحی سامانه جبران برای اصلاح قیمت‌ها توسط بیمه‌ها و با حمایت دولت باید ایجاد شود تا ساز و کار دقیق انجام و قیمت‌ها تثبیت شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت و سازمان برنامه و بودجه باید از حوزه سلامت حمایت بودجه‌ای کنند، گفت: حمایت بودجه‌ای برای احقاق حقوق مدافعان سلامت از طریق استخدام نیروها و تبدیل وضعیت آنها لازم است تا این افراد طعم عدالت را در حوزه سلامت بچشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه با ارائه گزارش ناقص در این زمینه نشان داد که شناخت دقیقی از معضلات حوزه سلامت ندارد، ما برای بهبود زیرساخت‌های هوشمندسازی، شفاف سازی، کارآمدسازی و مردمی‌سازی بیمه‌ها و وضعیت بیماران خاص و صعب الاعلاج باید اقداماتی را انجام دهیم./ مهر

برچسب ها: سازمان برنامه و بودجه مجلس برنامه ششم توسعه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس محمد بیگی
ارسال نظر