۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
تعداد بازدید: ۵۴۰۱۴
فقیهی گفت: واحدهای صنفی خُرد نمی‌توانند به همان نظام که سیستم‌های بزرگ مالیات می‌دهند، مالیات بپردازند.
کد خبر: ۱۶۶۰۱

اصناف

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، آقای هوشیار فقیهی نماینده اتاق اصناف کشور با حضور در برنامه صبح بخیر ایران نکاتی را مطرح کرد.
سوال: آیا سیستم بازرسی با اصناف است؟
آقای هوشیار فقیهی: ۹ میلیون شغل مولد در اصناف وجود دارد، چیزی که قانون مشخص کرده سیستم بازرسی با اتاق اصناف است اصناف قبل از تعزیزات است و قسمت توزیع آخرین حلقه توسط اتاق اصناف است.
اعتقاد داریم دیگر شیوه سنتی خیلی جوابگو نیست و قطعا باید از سیستم فناوری استفاده کرد. دیروز نیز سیستم نظارتی رو نمایی شد. ساختار طوری طراحی شده که مردم نقش اصلی را داشته باشند.
واقعیت این است که سیستم بازرسی یک نظام پیچیده است، در شرایط فعلی تشخیص گران فروشی یک بحث مهم است با توجه به افزایش قیمت‌ها، نهاد بازرس است که باید نکات را لحاظ کند.
سوال: آیا اصناف برای بازرسی، نیرو انسانی کافی دارند؟
آقای هوشیار فقیهی: به همین سبب است که به سیستم‌های مکانیزه رو آورده ایم، امید است که بشود کنترل بیشتری داشت. اکنون قیمت‌ها رقابتی شده و قدرت خرید به شدت کاهش یافته است. مشکل ساختار قبل از توزیع و در زنجیره تامین است.
سوال: برای مبارزه با عدم عرضه چه فعالیت‌هایی انجام شده است؟
آقای هوشیار فقیهی: بیشتر این شناسایی‌ها با نظام بازرسی اصناف است. قاعدتا باید به این برسیم که مشکلات به شکل ریشه‌ای حل شود و باید به سمت ثبات اقتصادی برویم. اگر این ثبات وجود داشته باشد و اقتصاد پویا داشته باشیم، خیلی از مشکلات حل خواهد شد.
در حوزه صنفی بالغ بر ۵۶۰ هزار واحد تولیدی داریم، اما نادیده گرفته شده اند بالای ۹۵ درصد پوشاک کل کشور در واحد صنفی تولید می‌شود ۷۰ درصد مبل و کیف و کفش در واحد صنفی تولید می‌شود. اگر هیچ برنامه‌ای وجود نداشته باشد انتظار صادرات بی جا است. اگر ساماندهی نباشد همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم خواهیم کرد.
سوال: مشکل مالیات اصناف چیست؟
آقای هوشیار فقیهی: اصناف اصالتا ساختار اقتصادی دارند و اساسی‌ترین خواسته شفافیت است. اما قوانینی وجود دارد که این شفافیت را به صورت مساوات نمی‌بیند. در تولید اشتغال مولد خیلی موفق نبوده ایم. نظام مالیات که بر واحد صنفی است مانند شرکت‌های بزرگ نیست، اما نظام مالیاتی آن را به یک شکل می‌بیند. باید در این حوزه یک برنامه وجود داشته باشد. در حوزه املاک کسی که به عنوان بیع مبلغی را دریافت می‌کند، نمی‌تواند مالیات بپردازد.
واحد‌های صنفی خُرد نمی‌توانند به همان نظام که سیستم‌های بزرگ مالیات می‌دهند مالیات بپردازند، بر این مبنا پیگیر مطالبات هستیم./باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: اصناف اتاق اصناف
ارسال نظر