۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵
تعداد بازدید: ۲۶۷۵۱۵
در روستا‌های بالای ۲۰ خانوار و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر؛
فرآیند شناسایی تمامی اراضی روستایی برای صدور سند تک برگی با امضای تفاهمنامه مشترک میان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تسریع شد.
کد خبر: ۱۹۲۵۶

املاک روستاییان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، بر اساس مفاد این تفاهمنامه که امروز به امضای حسن بابایی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، تمام اراضی موجود در روستا‌های بالای ۲۰ خانوار و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر شناسایی، مستندسازی، هویت‌سنجی و تثبیت مالکیت می‌شوند و اسناد مالکیت دفترچه‌ای آن‌ها پس از حد نگاری به اسناد تک برگی تبدیل خواهند شد.
حسن بابایی، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه امضای این تفاهمنامه گفت: در راستای عمل به فرمان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قوه قضائیه مبنی بر اینکه «وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور باید مشخص شود»، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه سنددار کردن اراضی روستایی را تسریع می‌کند.
به گفته معاون رئیس قوه قضائیه، تاکنون ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و از این رقم برای ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی سند صادر شده است.
وی ادامه داد: بر اساس تکالیف قانونی گنجانده شده در برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی هم‌اینک ۷۰ درصد اراضی روستایی دارای سند ملکی هستند و اجرای تفاهمنامه جدید به سنددار کردن باقیمانده اراضی روستایی سرعت می‌دهد.
به گفته بابایی، علاوه بر این سنددار کردن اراضی روستایی باعث می‌شود روستاییان از اسناد ملکی خود به عنوان وثیقه برای دریافت انواع تسهیلات بانکی استفاده کنند و ضریب بهداشت قضائی کشور افزایش می‌یابد و پرونده قضائی اختلافات ملکی روستا‌ها کاهش یابد.
وی با بیان اینکه تمامی هزینه صدور اسناد ملکی واحد‌های روستایی از این پس توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأمین و فرآیند صدور سند برای روستاییان کاملاً رایگان انجام می‌شود، اظهار داشت: با حدنگاری و کاداستری شدن اسناد املاک روستایی بزودی بانک اطلاعات جامع املاک روستایی کشور تهیه خواهد شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به وقوع سیل اخیر به آسیب‌دیدگان و سیل‌زدگان اطمینان داد که حدود اراضی کشاورزی و ملکی آن‌ها از طریق حدنگاری به طور دقیق مشخص است و روستاییان آسیب‌دیده نباید نگران تشخیص و جانمایی املاک خود باشند.
اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم هنگام امضای این تفاهمنامه تصریح کرد: تاکنون برای سه میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌های بالای ۲۰ خانوار و برای ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سند ملکی صادر کرده‌ایم و مجموعاً ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در این مناطق داری سند ملکی هستند.
وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال جشن سنددار شدن تمامی اراضی و املاک روستایی کشور برگزار شود و هیچ روستایی بدون اسناد ملکی باقی نباشد.
غلامرضا مجیدی، مدیرکل امور زمین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه خاطرنشان کرد: روستاییان متقاضی دریافت سند ملکی برای اراضی کشاورزی یا مسکونی خود باید به دفتر بنیاد مسکن محل زندگی خود مراجعه کنند و با ارائه تأیید اعضای شورای اسلامی روستای خود فرآیند شناسایی اراضی آن‌ها خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول، حتی اراضی قولنامه‌ای یا املاکی که نسق آن‌ها مشخص نیست، با همکاری شورای اسلامی روستا و از طریق استعلام توسط سایر مراجع به سرعت سند ملکی تک برگی خواهند گرفت./ایلنا

برچسب ها: مسکن مددجویان ساخت یک میلیون مسکن تسهیلات اجاره مسکن وام اجاره مسکن مدیریت مسکن
ارسال نظر
آخرین اخبار