۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳
تعداد بازدید: ۴۰۴۵۱
سر جدا شده یک مومیایی مصری که در اتاق زیرشیروانی خانه‌ای در کنت انگلیس پیدا شده، تحت آزمایش سی‌تی اسکن قرار گرفته و حالا محققان می‌گوید این سر متعلق به زنی بوده که حداقل 2000 سال پیش زندگی می‌کرده است.
کد خبر: ۱۹۳۲۲

سر مومیایی 2000 ساله مصری در بریتانیا کشف شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، محققان دانشگاه کانتربری کرایست چرچ باور دارند که این سر مومیایی‌شده به عنوان نوعی سوغاتی در قرن نوزدهم از مصر به انگلیس آورده شده است. نتایج اولیه از این سی‌تی اسکن نشان داد که رژیم غذایی خاص این زن باعث فرسودگی دندان‌های او شده، اما زبانش در وضعیت خوبی قرار داشته است.

به‌علاوه، به نظر می‌رسد که لوله‌ای از یک ماده ناشناخته درون سوراخ بینی سمت چپ و کانال ستون فقرات این مومیایی قرار گرفته است. با این حال، مشخص نیست که این لوله‌ها از ابتدا در این مومیایی کار گذاشته شده بودند یا بعدا به آن اضافه شده‌اند. گفتنی است که مغز این فرد در حین فرآیند مومیایی کردن از جمجمه او خارج شده است.
«جیمز الیوت»، متخصص رادیوگرافی تشخیصی از دانشگاه کانتربری کرایست چرچ می‌گوید: «این سر پس از مرگ صاحب یک خانه در کنت در حین پاکسازی منزل در زیرشیروانی آن پیدا شد. اقلامی مثل این در دوره ویکتوریایی به عنوان سوغاتی از مصر آورده می‌شد و ممکن است در طول نسل‌ها به فردی که مالک این خانه بوده رسیده باشد.»

الیوت که رهبری فرآیند اسکن این سر را برعهده داشته، اضافه می‌کند: «این اسکن اطلاعات زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد؛ از وضعیت دندان‌ها، بیماری‌ها، شیوه حفظ جسد گرفته تا تخمین‌هایی درباره سن و جنس این شخص.» این تیم ظاهرا می‌خواهد مدلی سه بعدی را از سر و ساختارهای چهره او تهیه کند.

الیوت می‌گوید پیشرفت‌های فناوری سی‌تی اسکن به محققان اجازه داده تا اطلاعات بیشتری درباره رسوم باستانی مصر به دست بیاورند. با این حال، هنوز سوالاتی درباره نقطه منشأ این سر که به مجموعه موزه و گالری کانتربری اهدا شده، وجود دارد./ صدا و سیما

 
ارسال نظر
آخرین اخبار