۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
تعداد بازدید: ۱۵۲۰۵۱
در حالی که جهان همچنان شاهد تغییرات شدید آب و هوایی، از زمستان‌های یخبندان گرفته تا دمای بالای بی‌سابقه است، ایران روز جمعه گرم‌ترین دمای سال جاری را با ۵۳ درجه سانتی گراد ثبت کرد که آن را به گرم‌ترین روز مرداد در تاریخ کشور تبدیل کرد.
کد خبر: ۱۹۶۸۲
ایران رکورد گرم‌ترین روز سال را شکست/ از دره مرگ در کالیفرنیا تا قلب آبادان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط؛ موج گرما در جهان سرعت گرفته است. گرمای کم سابقه‌ای که در اروپا، جان بیش از هزار نفر را گرفت و حالا با رسیدن این موج گرم به جنوب ایران نیز، در چند روز گذشته ۲۵ نفر از خوزستانی‌ها راهی بیمارستان شدند.
ایران روز جمعه گرم‌ترین دمای سال جاری را با بیش از ۵۳ درجه سانتیگراد ثبت کرد و گرم‌ترین روز ثبت شده در تاریخ کشور را به خود اختصاص داد. به گزارش سازمان هواشناسی گرمای هوا در خوزستان، سومین رکورد خود را طی ۷۰ سال اخیر ثبت کرد و بر همین اساس از هفته گذشته هشدار نارنجی برای شهروندان این استان اعلام شد. این در حالی است که اداره کل هواشناسی خوزستان در اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش دما و وقوع دماهای ۵۰ درجه و بالاتر از امروز یکشنبه، دوباره نیز هشدار سطح نارنجی صادر کرده است.
با این حال‌ایستگاه هواشناسی آبادان پیش از این دمای ۵۳ درجه را طی روز‌های ۱۸ مرداد ۱۳۶۰ و ۱۹ تیرماه سال ۱۳۳۰ ثبت کرده بود.

ایران در میان رکورد‌داران گرمای هوا در جهان

گرما و تغییرات آب و هوایی تنها جنوب ایران را محاصره نکرده بلکه این موج گرما، درست در زمانی رخ می‌دهد که بخش بزرگی از جهان، از جمله اروپا، شرایط آب و هوایی شدید را تجربه می‌کند.  دمای هوا در بریتانیا برای اولین بار در تاریخ ثبت شده به ۴۰ درجه سانتیگراد رسید، در حالی که فرانسه، پرتغال، اسپانیا، یونان و کرواسی روز‌ها یا حتی هفته‌ها با آتش سوزی در جنگل مبارزه می‌کنند.  کارشناسان می‌گویند که تغییرات آب و هوایی احتمال وقوع دمای اخیر در بریتانیا را ۱۰ برابر بیشتر کرده است.  

گرم‌ترین نقطه ثبت شده در کره زمین

بر اساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی بالاترین دمای ثبت شده تا کنون ۵۶. ۷ درجه سانتیگراد است که در ۱۰ ژوئیه ۱۹۱۳ در کالیفرنیا، ایالات متحده به ثبت رسید. دره مرگ دره‌ای بیابانی واقع در کالیفرنیای جنوبی است. با این حال این تنها رکورد دره مرگ در یک قرن گذشته نبود و گرمای هوا در این مکان پست و خشک، عصر روز ۱۵ اوت ۲۰۲۰ (۲۶ مرداد ۱۳۹۹) به ۵۴٫۴ درجهٔ سانتیگراد رسید که بالاترین درجهٔ ثبت‌شدهٔ گرما در روی کرهٔ زمین ظرف یکصد سال گذشته‌است.
 
برچسب ها: گرمای شدید موج گرمای شدید گردوغبار گرم شدن هوا گرمای هوا هشدار هواشناسی سازمان هواشناسی اداره کل هواشناسی استان تهران اهواز محیط زیست خوزستان
ارسال نظر
آخرین اخبار