۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: ۷۴۳۶۳
یکی از مهم‌ترین اقدامات برای حفظ سلامت دندان‌ها مسواک زدن روزانه است، اما این کار زمان خاص خود را دارد تا به دندان‌های شما آسیبی وارد نشود.
کد خبر: ۲۱۰۳۷
قبل از خوردن صبحانه مسواک بزنیم؟
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، لایه بیرونی دندان از مینا تشکیل شده است که آناتومی اصلی دندان است. مینا سخت‌ترین ماده‌ای است که در اعضای بدن یافت می‌شود. مینای دندان به شدت اسید را جذب می‌کند و محتوای صبحانه نیز معمولا اسیدی می‌باشد.

طبق مطالعات انجام شده مسواک زدن دندان مستقیما بعد از خوردن صبحانه برای اسکراب کردن و برداشتن لایه رویی و اضافی مینای دندان ضروری است. اگرچه که مینای دندان به طرز اعجاب انگیزی قوی است، اما مسواک زدن آن می‌تواند روی آن را نرم و لطیف کند و در نتیجه از پوسیدگی دندان و از بین رفتن رنگ آن جلوگیری خواهد شد.

غذایی که می‌خورید، چه اثری روی دندان شما دارد؟

بعضی از غذا‌ها دندان‌ها و بعضی دیگر برای دهان شما خاصیت دارند که صبحانه هم جزء آنهاست. غذا‌هایی که حاوی کلسیم بالایی هستند، نرم‌تر می‌باشند و روی دندان‌های شما ملایم‌تر رفتار می‌کنند، مثل ماست، پنیر یا دانه چیا در صبحانه.

اگر می‌خواهید که سلامت کافی را به لثه‌های خود برگردانید، باید به اندازه کافی ویتامین آ و ویتامین ث دریافت کنید. ارزش بالای غذایی ویتامین‌ها در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود.

بعضی از میوه‌ها خاصیت اسیدی بالایی دارند و باید همراه با آب نوشیدنی مصرف شوند تا میزان اسیدیته آن‌ها کاهش پیدا کند و همچنین می‌توان همزمان با آن‌ها از غذا‌های غیر اسیدی مثل ماست نیز استفاده کرد؛ بنابراین غذا‌هایی مثل سبزیجات، میوه‌ها و ماست هم برای سلامت بدن و هم برای سلامت دندان‌ها مفید هستند.

آیا می‌توان از مسواک زدن قبل از صبحانه صرف نظر کرد؟

مسواک زدن دندان و خوردن صبحانه را نمی‌توان نادیده گرفت. دقیقا مثل ۳۰ دقیقه چک کردن پست‌های اینستاگرام قبل از خواب می‌ماند.

مسواک زدن هنگام صبح بسیار مهم است، زیرا دهان و دندان شما را آماده می‌کند و باکتری‌هایی که در شب در دهان شما خانه کرده بودند را از بین می‌برد. باکتری روی نفس صبحگاهی شما تاثیر می‌گذارد و قند و شکر را به اسید تبدیل می‌کند. به همین دلیل است که قند برای دندان ضرر دارد.

مسواک زدن هنگام صبح باعث می‌شود که دندان‌ها به نوعی از خواب بیدار شوند و سلامت ان‌ها به دلیل پاکیزه بودن افزایش یابد. زمانی که قبل از خواب مسواک می‌زنید، نمی‌توانید تمام باکتری‌ها را از روی دندان بردارید. بخشی از باکتری‌ها تا صبح روی دندان شما ظاهر می‌شوند که برای دندان حساسیت ایجاد می‌کنند که فقط با مسواک قبل از صبحانه می‌توان آن را از بین برد.

آیا می‌توان از صبحانه صرف نظر کرد؟

قطعا این کار به سلامت شما آسیب می‌زند. اولین گازی که به لقمه صبحانه می‌زنید، متابولیسم شما را تا اخر شب به کار می‌اندازد و از طرفی برای صبحانه سالم نیاز به تایم زیادی ندارید و می‌توانید در زمان کوتاه، آن را آماده کنید. بهتر است که یک صبحانه سبک آماده کنید که دارای مواد مغذی باشد و با دندان شما نیز به نرمی برخورد کند.

پس بالاخره قبل از صبحانه مسواک بزنیم یا بعد از آن؟

قطعا که باید قبل از صبحانه مسواک بزنید.

پس حتما بعد از بیدار شدن از خواب حتی شده در تایم کوتاه، دهانتان را بشویید و قبل از خوردن هر چیزی حتی کوچک مسواک بزنید. بعد از صبحانه نیز حداقل باید ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد اقدام به مسواک زدن کنید تا دندان‌ها شما فرصت تنفس داشته باشند و همچنین در این مدت زمان بدن می‌تواند از قند و شکر مصرف شده استفاده کند و با کمبود آن روبرو نشوند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قبل از خوردن صبحانه باعث می‌شود که پلاک‌های دندانی از دندان شما برداشته شوند و باکتری‌های روی آن از بین بروند و همچنین قند و کربوهیدرات چسبیده شده از روی دندان از بین می‌رود و می‌توانید با دندان تمیز، صبحانه بخورید. بعد از صبحانه نیز دهان خود را شسته و نخ دندان بکشید و بعد بیرون بروید.

پس بهتر است که مسواک زدن را به یک روتین صبحگاهی تبدیل کنید و حداقل دو دقیقه دندان و لثه را با مسواک تمیز کنید و همچنین از نخ دندان کشیدن صبحگاهی نیز چشم پوشی نکنید./ جوان آنلاین
 
ارسال نظر
آخرین اخبار