۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
تعداد بازدید: ۴۸۳۳۹
برنامه «زادگاه» شنبه ۱۲ شهریور، به زندگی محمدعلی اسلامی ندوشن، استاد زبان و ادبیات فارسی می‌ پردازد.
کد خبر: ۲۱۲۱۸

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط ؛برنامه «زادگاه» به بهانه معرفی مفاخر فرهنگی کشورمان در سفری رادیویی شنوندگان را با شهر‌ها و روستا‌های کشور آشنا می‌کند.

در برنامه امروز، شنوندگان رادیو فرهنگ در سفر به استان یزد و‌ روستای ندوشن که زادگاه محمدعلی اسلامی ندوشن است با گوشه‌ای از زندگی این استاد زبان و ادبیات فارسی آشنا می‌شوند.

سفری به ندوشن زادگاه ، زنده یاد محمدعلی اسلامی نُدوشَن

محمدعلی اسلامی ندوشن در سال ۱۳۰۳ در ندوشن، در خانواده‌ای متوسط به دنیا آمد. این شاعر، منتقد، نویسنده، مترجم، حقوقدان و پژوهشگر کشورمان تحصیل کرده رشته حقوق بین‌الملل از فرانسه بود و پس از بازگشت به ایران، ابتدا به عنوان قاضی در دادگستری مشغول شد، اما پس از مدتی به دعوت فضل‌الله رضا به دانشگاه تهران رفت.

وی عمر خود را صرف تحقیق در آثار علمی و ادبی ایران و ترجمه آثار نویسندگان جهان کرد. آثار او در بیش از ۵۰ مجلد در موضوعات گوناگون ادبی، فرهنگی و اجتماعی منتشر شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به «چهار سخنگوی وجدان ایران»، «تأمّل در حافظ»، «زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه»، «ایران و جهان از نگاه شاهنامه» و «ایران را از یاد نبریم» اشاره کرد.

این چهره ماندگار زبان و ادب فارسی، سه‌شنبه ۶ اردیبهشت  ۱۴۰۱ پس از یک دوره بیماری در کانادا دار فانی را وداع گفت.

مستند «زادگاه» شنبه، یکشنبه، دوشنبه و چهارشنبه به تهیه کنندگی فریده گودرزی ساعت ۲۰:۴۵ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

/صدا وسیما
ارسال نظر
آخرین اخبار