۱۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
تعداد بازدید: ۶۱۰۲۹
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، از زائران اربعین خواست پس از بازگشت از سفر، قرنطینه را رعایت کنند و بویژه از خانم‌های باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و نقص ایمنی فاصله بگیرند.
کد خبر: ۲۱۲۳۱
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط؛ دکتر فرشید رضایی گفت: زائران اربعین اگر از آخرین تاریخ تزریق واکسن شان بیشتر از ۶ ماه گذشته است، واکسن کرونا دُز یادآور را بزنند.
 وی تأکید کرد: زائران اربعین در طول پیاده روی مایعات کافی بنوشند و از آب سالم و فراوان، غذا‌های پخته شده تازه و گرم، میوه پوست دار و شسته شده استفاده کنند.
تکمیل دوره واکسیناسیون کرونا سپس سفر اربعین
* تمرین پیاده روی 
 
وی ادامه داد: زائران از چند روز قبل از اربعین، پیاده روی منظم داشته باشند و برای سلامتی زانوها، هنگام پیاده روی از عصا استفاده کنند. از کفش راحت و مخصوص پیاده روی و دو جوراب یا جوراب حوله‌ای استفاده کنند. از کوله پشتی مناسب استفاده کرده و از حمل بار اضافی و سنگین پرهیز کنند.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: فهرست وسایل ضروری همراه زائران دارو‌های بیماری‌های زمینه‌ای برای ۱۰ روز، چسب زخم، پودر ORS، نمک، آلوخشک و انجیرخشک (برای پیشگیری از یبوست)، قاشق و لیوان، دمپایی، صابون، چراغ قوه باشد.
 
* استراحت در فواصل زمانی معین
 
دکتر فرشیدی با بیان این که زائران در فواصل زمانی منظم، به خود استراحت دهند و از مواجه طولانی مدت با آفتاب خودداری کنند، افزود: برای در امان بودن از آفتاب و نور شدید خورشید از عینک آفتابی، کلاه لبه دار و کرم ضد آفتاب، استفاده کنند، همچنین لباس مناسب، گشاد و با الیاف نخی به تن کنند. 
 وی بیان داشت: زائران در طول پیاده روی مایعات کافی بنوشند. در اماکن شلوغ و پر تجمع، از ماسک استفاده کنند و در صورت داشتن علایم بیماری، ماسک بزنند و از دیگران فاصله بگیرند و به مراکز درمانی اطلاع دهند.
 
* وبا یک اسهال عفونی خطرناک است
 
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به این که وبا یک اسهال عفونی خطرناک است که از طریق آب، غذا و دست آلوده منتقل می‌شود، گفت: لازم است زائران به طور منظم دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و از آب سالم و فراوان، غذا‌های پخته شده تازه و گرم، میوه پوست دار و شسته شده استفاده کنند.
دکتر فرشیدی افزود: زائران اربعین از خوردن هرگونه سالاد و سبزیجات، ماهی، لبنیات غیر پاستوریزه و غذا‌های دارای سس و کشک، خودداری کنند. اگر با تب، سرفه، ضایعات پوستی اسهال و استفراغ مواجه شدند؛ فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند.
 
* قرنطینه پس از بازگشت
 
وی از زائران اربعین خواست پس از بازگشت از سفر قرنطینه را رعایت کنند و بویژه از خانم‌های باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و نقص ایمنی فاصله بگیرند./وزارت بهداشت
 
 
ارسال نظر
آخرین اخبار