۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
تعداد بازدید: ۷۸۹۰۶
مطابق آمار ارائه شده از سوی وزارت کار طی یک سال گذشته حدود ۸۰۰۰ نفر نیروی کار ایرانی جایگزین اتباع خارجی شدند.
کد خبر: ۲۱۶۶۷
جایگزینی نیروی کار ایرانی به جای اتباع خارجی /طی یک سال گذشته ۸۰۰۰ نفر !

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، اشتغال یکی از شاخص‌های اقتصادی در هر کشوری به شمار می‌رود، یکی از مسائل در حوزه اشتغال بحث نیروی کار خارجی است. چرا که عده‌ای معتقدند نیروی کار خارجی باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی جوانان کشور می‌شود، برخی دیگر نگاهشان به نیروی کار خارجی فرصت است نه تهدید چرا که اعتقاد دارند، نیروی کار خارجی می‌تواند آورنده‌ی دانش به کشور باشد.

برخی اعتقاد دارند که بخش عمده مهاجران غیر‌مجاز در مشاغل پایه مانند مشاغل ساختمانی، خدماتی و مانـــند آن که از جمله مشـــاغل پرزحمت و کم درآمد به شمار می‌روند مشغول به کارند، بنابر این نمی‌توان گفت، این عده تاثیر به سزایی در افزایش روزافزون آمار بیکاری دارند، اما در مقابل عده‌ای اعتقاد دارند شرایط زندگی به قدری سخت شده است که نیروی کار برای تأمین امرارمعاش خود به سمت تمام مشاغلی که وجود داشته باشد می‌رود و این مسئله باید با بازرسی کار حل شود تا مانع از این شود که فرصت شغلی در اختیار دیگری قرار گیرد.

در حال حاضر  بخش عمده بیکاران کشور را فارغ التحصیلانی تشکیل می‌دهند که اساساً نه امکان جذب در سازمان‌های دولتی را دارند و نه با وضعیت اقتصادی موجود، امیدی به یافتن شغلی در شرکت‌ها و موسسات خصوصی دارند. همچنین رکود حاکم بر بازار،   نبود سرمایه اولیه، فقدان فرهنگ و امکانات اشتغالزایی و در عین حال پیچیدگی سیستم بانکی مانع از ایجاد اشتغال توسط این فارغ التحصیلان می‌شود.

یکی از اقدامات وزارت کار در حوزه اشتغال راه اندازی سامانه اشتغال اتباع خارجی و  آموزش نیروی کار ایرانی توسط خارجی بوده است.  مطابق آمار ارائه شده از سوی وزارت کار، در یک سال گذشته  حدود ۸۰۰۰ نفر نیروی کار ایرانی جایگزین اتباع خارجی شدند. همچنین شناسایی شاغلان خارجی غیر مجاز در دستور کار قرار گرفت.

بازرسی‌های کار در حوزه اشتغال اتباع خارجی حائز اهمیت است که بر اساس این گزارش حدود ۳۲۱۰۷ مورد بازرسی انجام شده است.

انتهای پیام/تسنیم.

ارسال نظر
آخرین اخبار