۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: ۱۰۲۶۹۶
باستان‌شناسان با کاوش در مقبره‌های سطلنتی چین یک نقاب طلای نادر کشف کردند.
کد خبر: ۲۱۷۹۶

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، باستان‌شناسان یک نقاب طلا را در مرکز چین کشف کرده‌اند که گمان می‌رود قدمت آن به سه هزار سال پیش بازگردد. این نقاب نخستین مورد در نوع خود است که به دودمان «شانگ» (از ۱۶۰۰ تا ۱۰۴۶ پیش از میلاد) تعلق دارد. اداره میراث فرهنگی ملی چین اعلام کرد: این نقاب تاریخی در بین مقبره‌های سلطنتی «ژنگ ژو» مرکز استان «هنان» کشف شده است. نکته قابل توجه درباره کشف این نقاب این است که نقاب طلا کشف‌شده در «ژنگ ژو» از نقاب طلایی که پاییز سال گذشته در محوطه باستان‌شناسی «Sanxingdui» کشف شده بود نیز قدیمی‌تر است.

کشف نقاب طلای ۳ هزار ساله
محوطه باستان‌شناسی «Sanxingdui» که در جنوب غربی چین واقع شده است، یکی از مهم‌ترین اکتشافات قرن بیستم محسوب می‌شود و گمان می‌رود مرکز پادشا‌های باستانی «شو» باشد که به حدود چهارهزار و هشتصد سال پیش بازمی‌گردد. این محوطه که هنوز کاوش‌های باستان‌شناسی در آن به پایان نرسیده، تاکنون محل کشف گنجینه‌های تاریخی طلا و برنز بوده است.نقاب طلا کشف‌شده در «ژنگ ژو» به رغم نقاب طلا «Sanxingdui» به نحوی طراحی شده است که می‌تواند تمام صورت فرد را بپوشاند.
علاوه بر این نقاب طلا، ورقه‌های طلا و پلاک‌های مزین به فیروزه به همراه سلاح‌هایی از جنس برنز و یشم نیز در این مقبره‌ها کشف شده است. تاکنون آثار تاریخی طلاییِ کمی که به دودمان «شانگ» تعلق داشته باشد، کشف شده است./صدا و سیما

برچسب ها: چین آثار باستانی
ارسال نظر
آخرین اخبار