۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: ۷۸۸۱۸
یک دستگاه بی‌سیم جدید می‌تواند بر پیشرفت بیماری پارکینسون از راه دور نظارت و درمان این بیماری را بسیار ساده‌تر کند.
کد خبر: ۲۱۹۰۹

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط و به نقل از آی‌ای، دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دستگاه جدیدی ساخته اند که ردیابی شدت و پیشرفت بیماری پارکینسون را برای پزشکان آسانتر کرده است.
این اختراع، یک دستگاه خانگی است که می‌تواند حرکت و سرعت راه رفتن بیمار را کنترل کند و برای ارزیابی پاسخ بیمار به دارو‌ها استفاده می‌شود.
این دستگاه تقریباً به اندازه یک مودم وای-فای است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود و داده‌هایی را که از بدن بیمار منعکس می‌شود، بدون اینکه نیازی به استفاده از ابزار دیگری باشد، به صورت غیرفعال با استفاده از سیگنال‌های رادیویی جمع‌آوری می‌کند

ساخت دستگاه جدیدی که ردیابی پیشرفت بیماری پارکینسون را برای پزشکان آسانتر کرده است.
یک آزمایش نشان داد که از این دستگاه می‌توان برای تشخیص پارکینسون از الگو‌های تنفسی افراد در هنگام خواب نیز استفاده کرد.
محققان دریافتند که یک پزشک با ترکیب الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده‌هایی که به صورت غیرفعال جمع‌آوری می‌شوند، می‌تواند پیشرفت پارکینسون و پاسخ دارویی را به طور مؤثرتری نسبت به ارزیابی‌های دوره‌ای کلینیکی دنبال کند. دانشمندان این کار را با جمع‌آوری بیش از ۲۰۰ هزار ارزیابی فردی انجام دادند.
دینا کاتابی، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: با داشتن دستگاهی در خانه که می‌تواند بیمار را تحت نظر داشته باشد و از راه دور پیشرفت بیماری و پاسخ دارویی بیمار را به پزشک اطلاع دهد تا حتی اگر بیمار نتواند به بیمارستان مراجعه کند، باز هم بتوان از بیمار مراقبت کرد، اکنون اطلاعات واقعی و قابل اعتمادی در دسترس است.
محققان با استفاده از داده‌های این دستگاه توانستند به بینش‌های کلیدی از بیماران برسند. به عنوان مثال، محققان نشان دادند که نوسانات روزانه در سرعت راه رفتن بیمار با نحوه واکنش وی به دارو‌های خود مطابقت دارد.
یینگ‌چنگ لیو یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: این به ما امکان می‌دهد تا به طور عینی نحوه واکنش تحرک بیمار به دارو‌ها را اندازه‌گیری کنیم. پیش از این، انجام این کار بسیار دشوار بود، زیرا اثر دارویی را فقط می‌توان با داشتن یک دفترچه از بیمار رصد کرد.
اکنون محققان امیدوارند مجموعه‌ای جامع از نشانگر‌ها را جمع‌آوری کنند که بتواند بیماری پارکینسون را زود تشخیص دهد و سپس برای ردیابی و درمان آن و همچنین مقابله با سایر شرایط و بیماری‌ها استفاده شود.
ری دورسی پروفسور نورولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر می‌گوید: این حسگر امواج رادیویی می‌تواند مراقبت و تحقیقات بیشتری را نه در بیمارستان‌ها، بلکه در خانه‌ها فراهم کند که بیشتر مورد نیاز است.
وی افزود: ما به سمت روزی حرکت می‌کنیم که بتوانیم این بیماری را در خانه تشخیص دهیم و پیش‌بینی کنیم. در آینده حتی ممکن است بتوانیم حوادثی مانند سقوط و حملات قلبی را پیش‌بینی کنیم و در حالت ایده‌آل از آن جلوگیری کنیم.

برچسب ها: دانشمندان پارکینسون اختراع
ارسال نظر
آخرین اخبار