۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: ۱۱۶۱۶۴
رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: تهران جزء ۱۰ شهر بحران زای کشور است.
کد خبر: ۲۳۳۶۷

تهران جزو ۱۰ شهر بحران زای کشور است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، مهدی چمران امروز در آیین بهره برداری از دستاورد‌های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، گفت: شهر امن آنقدر مهم است که خداوند در قرآن به آن قسم یاد کرده است. بی تردید شهر ایمن و پایدار بسیار مهم است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: تهران جزء ۱۰ شهری است در کشور که مخاطرات طبیعی زیادی دارد؛ البته مخاطرات غیرطبیعی مثل جنگ تحمیلی را هم داشتیم، ولی زلزله و سیل و سایر مسائل خطر آفرین هم در تهران داریم و به این ترتیب تهران جزو ۱۰ شهر بحران زای کشور است.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در تهران مخاطرات دیگری همچون ناپایداری ساختمان‌ها را نیز داریم که این موضوع به خود شهروندان بستگی دارد و معضلی است که باید توسط خود مردم حل شود. برای ایمن‌سازی شهر تهران باید تلاش زیادی صورت گیرد و تاکنون اقدامات قابل تقدیری انجام شده، اما کافی نیست. اگر زلزله‌ای در تهران با درجات بالا رخ دهد معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتد. گفته شده شاید در تاریخ این اتفاق بی نظیر باشد شهری با این جمعیت و تراکم به دلیل ترافیک پیچیده در شرایط عادی نیز تردد در آن با مشکل مواجه است و در بحرانی مانند زلزله معلوم نیست حتی سیستم‌های مخابراتی، کار خود را به درستی انجام دهند لذا در سازمان مدیریت بحران سیستم مخابراتی برای بحران در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: در مساجد نیز پایگاه‌هایی در حال شکل گیری است که این امر ضرورت ویژه‌ای دارد تا از این طریق مردم خودشان بتوانند به خودشان کمک کنند. در سال‌های گذشته مانور‌هایی داشتیم که امروز نیز درخواست می‌کنیم این مانور‌ها برای اعضای ستاد‌ها و استان‌های معین بار دیگر برگزار شود. در مواقع خطر شاید خود تهران نتواند به خودش کمک کند و باید از استان‌های معین برای کمک بیایند. بی‌تردید انسان‌هایی عاقل پیشگیری و پیش‌بینی می‌کنند.

چمران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص ساختمان‌های ناایمن نیز اظهار کرد: ساختمان‌های پایدار و نظارت بر آن‌ها وظیفه نظام مهندسی است؛ لذا ساختمان‌هایی که می‌خواهند ساخته شوند باید مورد نظارت قرار گیرند تا پایدار ساخته شود. متاسفانه در تهران قبلا شاهد بودیم که ساختمان در حال ساخت فرو ریخته که باید در این حوزه دقت نظر ویژه‌ای داشته باشیم. همچنیم باید برای سیل، زلزله و فرونشست در تهران اقدامات پایدار و موثری انجام شود./ ایسنا

برچسب ها: شورای شهر تهران مهدی چمران شهرداری تهران
ارسال نظر
آخرین اخبار