۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳
تعداد بازدید: ۷۱۱۳۸
نشست هم اندیشی «پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب دیده» با حضور مدیران نهاد های مربوطه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.
کد خبر: ۲۳۳۸۰

آمارها از افزایش طلاق می‌گوید/ در حوزه زنان آسیب‌ دیده نیاز به هماهنگی بین دستگاهی داریم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده روز شنبه در نشست «پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب دیده» اظهار داشت: در سال‌های اخیر شاهد گسترش آسیب‌ها به خصوص در حوزه زنان و خانواده هستیم.

وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه بنا بوده بسیاری از این آسیب‌ها مثل طلاق کاهش پیدا کند، اما متاسفانه شاهد افزایش آن بودیم و بخشی از آسیب‌ها مربوط به همین از هم پاشیدگی خانواده می‌شود و خود طلاق منجر به بسیاری از ناهنجاری‌ها می‌گردد.

خزعلی تصریح کرد: در دهه‌های گذشته اقدامات مناسبی در حوزه آسیب زنان حاشیه نشین و مشکلاتی که بر اثر این آسیب متوجه جامعه می‌شود، شکل نگرفته است و بسیاری از اقدامات باید به گونه‌ای طراحی شود که این موضوع را با واقعیت‌های موجودش بشناسیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه عنوان کرد: برنامه هفتم با این دیدگاه که خانواده، محور قرار بگیرد و هر مسئله‌ای که منجر به آسیب به خانواده می‌شود مورد توجه قرار بگیرد و برای آن برنامه ریزی شود تا از آسیب بیشتر پیشگیری شود، باید تدوین گردد.

خزعلی عنوان کرد: حوزه زنان حاشیه نشین و آسیب دیده در چند بخش قابل تقسیم است و لازم است شرح وظایف و تقسیم کاری که به هریک از دستگاه‌ها واگذار می‌شود به صورت مشخص و با نگاه ویژه آن دستگاه اجرایی باشد. این شرح وظایف دستگاه‌ها باید طبق برنامه حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب دیده طراحی و اجرایی شود که نیاز به هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها را دارد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان آسیب دیده مربوط بخش‌های فرهنگی، آگاهی سازی و درمان است که هریک متعلق به یکی از دستگاه‌ها شامل وزارت کشور وزارت ارشاد، صدا و سیما بهزیستی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و ... است و این نیاز به هماهنگی بین دستگاهی دارد.

وی ادامه داد: نیاز است در حوزه پیشگیری، درمان و مجازات برنامه‌های وسیع‌تر و سازمان‌یافته‌تری تدوین شود. همچنین با توجه به اسناد بالادستی که در برنامه ششم و سند تحول آمده است برنامه هماهنگی بر عهده معاونت ریاست جمهوری در امور زنان گذاشته شده و معاونت وظیفه دارد در برنامه ریزی و نظارت بر آسیب‌های امور زنان و خانواده ورود نماید.

آسیب‌های اجتماعی امروز به نبود اشتغال باز می‌گردد

در ادامه این نشست حمیدرضا علی اکبری مدیر کل خدمات مددکاری کمیته امداد اظهار داشت: همه موارد آسیب‌های اجتماعی در شرایط امروز به اشتغال باز میگردد.

وی ادامه داد: تا زمانی که اشتغال را برای گروه‌های آسیب دیده ایجاد نکنیم این موضوع رفع نمی‌شود و نیاز است رصد شود تا چه حدودی برای آن‌ها اشتغال ایجاد کرده ایم.

مدیر کل خدمات مددکاری کمیته تصریح کرد: مسئله آموزش در ایجاد اشتغال بسیار اهمیت دارد و با رویکرد ایجاد اشتغال در کنار یکدیگر قرار گیریم و تا پایان سال، ۱۰۰۰ شغل برای زنان سرپرست خانوار و یا در معرض آسیب ایجاد کنیم.

آماده ارائه مجوز به سازمان‌های مردم نهاد در حوزه زنان آسیب دیده هستیم

محمد نصیری معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز تصریح کرد: یک شناسایی انجام دادیم که دختران در معرض آسیب در کدام دسته هستند؛ که دریافتیم خانواده‌های در معرض آسیب پدر یا هر دو والد معتاد و خودکشی اعضای خانواده دارند و ... که بانک اطلاعات آن موجود است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اگر وارد موضوع نشویم به اهدافی که داریم نمیرسیم. هر تعداد مراکز غیر دولتی و مردم نهاد که به دنبال مجوز و یارانه در حوزه زنان آسیب دیده هستند بهزیستی همکاری کرده و در تمام استان‌ها مجوز اضافه می‌شود و خدمات لازم داده می‌شود.

نمی‌توانیم آسیب‌های اجتماعی را یک شبه حل کنیم

سمانه زمانی مدیر کل بهزیستی تهران نیز در این نشست عنوان کرد: ما نمی‌توانیم آسیب‌های اجتماعی را یک شبه حل کنیم، زیرا در طول زمان شکل می‌گیرند و نیاز به حمایت دارند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها باید با ضمانت کافی در حوزه زنان آسیب دیده داشته باشند. متاسفانه تا زمانی که اعتبار لازم را داریم اقدامات را انجام می‌دهیم و زمان پایان اعتبار عملیات را رها میکنیم که کاهش آسیب قابل قیاس با پیش از کاهش نیست و آسیب را بیشتر می‌کند.

زمانی تاکید کرد: بهزیستی ۴۳۱ مرکز مشاوره در تهران دارد که می‌تواند در اختیار این حوزه قرار دهد.

نیاز به فرهنگسازی لازم در حوزه آسیب داریم

جواد شعبانی قائم مقام مرکز طرح، برنامه و ارزیابی صدا و سیما در ادامه این نشست گفت: فرهنگ‌سازی و تولید محتوا در حوزه آسیب اجتماعی زنان وظیفه صدا و سیما است که به دلایل مختلف کوتاهی شده است، اما فرهنگسازی دو گام موج آفرینی و جریان سازی را دارد تا به فرهنگسازی برسیم.

وی ادامه داد: موج آفرینی و جریان سازی خاصی در حوزه زنان آسیب دیده اتفاق نیافتاده است، اما همراهی و هماهنگی می‌توانیم موج آفرینی لازم را انجام دهیم و سپس جریان سازی و به فرهنگ ایجاد شود.

راه حل اصلی تقویت حس ارزشمندی است

حسین اسدی نماینده از سوی وزارت ارشاد ادامه داد: در این حوزه باید زنان احساس ارزشمندی کنند و راه حل اصلی تقویت حس ارزشمندی است.

وی ادامه داد: مطلوب است تقویت حس مادرانه، الگو سازی و توانمند کردن حس مادرانه صورت گیرد و نهاد‌ها هم برای تسهیل گری و زیر ساخت‌های لازم را تهیه کند.

همچنین در این نشست هم‌اندیشی اکبر رجبی مدیر عامل موسسه طلوع بی نشان ها، مشاور زنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس اداره آسیب‌های اجتماعی کمیته امداد، رییس گروه سلامت روان وزارت آموزش و پرورش، مدیر کل دانش آموختگان حوزه علمیه خواهران، رییس گروه مطالعه انجمن آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی، رییس مرکز اختلالات جنسی و دبیر فراکسیون مناطق محروم مجلس شورای اسلامی حضور داشتند./ فارس

برچسب ها: خانواده معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری طلاق
ارسال نظر
آخرین اخبار