۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
تعداد بازدید: ۱۰۷۶۸۵
دولت پاکستان نمایش فیلم «جوی‌لند» ساخته «سعیم صادق» را به دلیل داشتن محتوای نامناسب ممنوع اعلام کرد.
کد خبر: ۲۳۴۱۴

دولت پاکستان نمایش فیلم «جوی‌لند» را ممنوع اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، دستوری به تاریخ ۱۱ نوامبر از وزارت اطلاعات و صدا و سیمای پاکستان اعلام کرد که هیات سانسور این کشور، مجوز نمایش فیلم سینمایی «جوی‌لند» نماینده رسمی این کشور در اسکار ۲۰۲۳ را لغو کرده است.

علت این تصمیمی وجود مطالب بسیار ناپسندی عنوان شده که با ارزش‌های اجتماعی و معیار‌های اخلاقی جامعه مطابقت ندارد و به وضوح با هنجار‌های اخلاقی در بخش ۹ قانون آثار سینمایی، مغایرت دارد و در نتیجه دولت فدرال با توجه به اختیارات قانونی، فیلم داستانی «جوی‌لند» را به عنوان فیلمی بدون مجوز برای کل کشور اعلام کرد.

این فیلم قرار بود از تاریخ ۱۸ نوامبر در پاکستان اکران شود و عدم نمایش عمومی این فیلم در کشور میزبان، احتمالا به حذف این فیلم از جوایز اسکار ۲۰۲۳ خواهد انجامید. طبق قوانین آکادمی اسکار تمامی فیلم‌های متقاضی رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی باید حداقل ۷ روز متوالی در کشور مبدا اکران تجاری داشته باشد.

داستان فیلم «جوی‌لند» در لاهور پاکستان اتفاق می‌افتاد و درباره شخصیتی به نام حیدر است که کوچک‌ترین پسر یک خانواده پدرسالار از طبقه متوسط جامعه است. در حالی که خانواده حیدر در آرزوی تولد یک نوزاد پسر هستند، حیدر مخفیانه وارد یک رابطه عاشقانه ممنوعه می‌شود و این رابطه راز‌ها و تمایلات کل خانواده او را برملا می‌کند.

این فیلم در اوایل سال جاری در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش درآمد و در آنجا جایزه هیات داوران را از آن خود کرد. «ملاله یوسف زی» برنده جایزه صلح نوبل به عنوان تهیه کننده اجرایی در این پروژه حضور داشته است.

«جوی‌لند» چند روز پیش جایزه سینمای جوان جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک را نیز دریافت کرد./ صدا و سیما

برچسب ها: پاکستان وزارت اطلاعات صدا و سیما
ارسال نظر
آخرین اخبار