۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
تعداد بازدید: ۱۰۸۷۶۵
محققان دانشگاه هیوستون موفق به ساخت واکسنی شدند که از ورود ماده مخدر فنتانیل به مغز جلوگیری می‌‌کند.
کد خبر: ۲۳۶۳۰

ساخت واکسنی جدید برای مقابله با اعتیاد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، براساس بیانیه مطبوعاتی، محققان دانشگاه هیوستون واکسنی ساخته اند که ممکن است محافظت موثری در برابر ایجاد اعتیاد به مواد افیونی فنتانیل ایجاد کند. این واکسن از ورود ماده کشنده فنتانیل به مغز جلوگیری می‌کند.

فنتانیل ۵۰ برابر قوی‌تر از هروئین و ۱۰۰ برابر قوی‌تر از مورفین است و مسئول مرگ بیش از ۱۵۰ نفر در روز است. در حال حاضر، تخمین زده می‌شود که ۸۰ درصد از افرادی که به این دارو وابسته هستند، هنگام تلاش برای ترک، دچار مشکل می‌شوند.

محققان معتقدند که این یافته‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر مشکل بسیار جدی‌ای که سال‌ها جامعه را درگیر کرده یعنی سوء مصرف مواد افیونی، داشته باشد.

محققان گفتند: واکسن ما می‌تواند آنتی‌بادی‌های ضد فنتانیل تولید کند که به فنتانیل مصرف‌شده متصل می‌شود و از ورود آن به مغز جلوگیری می‌کند و آن را از کلیه‌ها به بیرون می‌فرستد و بنابراین مصرف کننده احساس سرخوشی نخواهد کرد و هوشیار می‌شود.

مطالعات در مورد کارایی واکسن تاکنون فقط روی موش‌ها انجام شده، با این حال، محققان دریافته‌اند که واکسن هیچ عارضه جانبی ایجاد نکرده است. این تیم اکنون قصد دارد آزمایش‌های بالینی را روی انسان انجام دهد تا ببیند آیا واکسن روی انسان‌ها به اندازه موش‌ها مؤثر است یا خیر.

آنتی بادی‌های ضد فنتانیل مخصوص فنتانیل و مشتقات فنتانیل بودند و با سایر مواد افیونی مانند مورفین واکنش متقابل نداشتند. این بدان معناست که یک فرد واکسینه شده همچنان می‌تواند برای تسکین درد با سایر مواد افیونی درمان شود. واکسن جدید حاوی ماده کمکی مشتق شده از باکتری اشریشیا کُلی E. coli، نوعی باسیل گرم بی‌هوازی اختیاری به نام dmLT است که پاسخ سیستم ایمنی به واکسن‌ها را تسریع می‌کند. این یک معیار کلیدی و حیاتی برای اثربخشی واکسن‌های ضد اعتیاد است که توسط این تیم با کمک محققان دانشکده پزشکی دانشگاه تولان ساخته شده است.

درمان‌ها همیشه موثر نیستند

امروزه، درمان‌های موجود برای اختلال مصرف مواد افیونی شامل متادون، بوپرنورفین و نالترکسون است، اما همیشه مؤثر نیستند.

ترز کوستن، استاد روانشناسی و مدیر برنامه علوم اعصاب رشدی، شناختی و رفتاری در دانشگاه هیوستون، واکسن جدید را یک تحول‌آفرین بالقوه می‌نامد.

در گذشته، دانشمندان دانشکده پزشکی ویک فارست با حمایت موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر یک مسکن غیر اعتیادآور برای مبارزه با اعتیاد به مواد افیونی تولید کردند. این ترکیب شیمیایی جدید که AT-۱۲ نام دارد، دارای یک اثر درمانی دوگانه است که اثرات اعتیادآور مواد افیونی را سرکوب و اثرات ضددردی شبیه مورفین را در پستانداران غیر انسانی ایجاد می‌کند./ فارس

برچسب ها: اعتیاد دانشمندان واکسن
ارسال نظر
آخرین اخبار