۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
تعداد بازدید: ۱۲۰۶۸۴
گروه هفت متشکل از کشور‌های آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ژاپن، توافق کردند تا یک قیمت ثابت محدود برای نفت روسیه تعیین کنند.
کد خبر: ۲۳۶۵۶

تمسخر طرح محدود سازی قیمت نفت روسیه توسط مقام آمریکایی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، استیون منوچین، وزیر خزانه داری پیشین آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی از طرح گروه هفت (جی ۷) برای تعیین سقف قیمتی برای نفت روسیه انتقاد کرد.

این اقدام که اوایل ماه آینده اجرایی خواهد شد، «نه تنها امکان پذیر نیست، فکر می‌کنم این مضحک‌ترین ایده‌ای است که تا به حال شنیده‌ام.»

این مقام سابق آمریکایی گفت: «بازار قیمت را تعیین می‌کند. از این رو اگر شما برای قیمت‌های بالاتر تحریم وضع کنید، به این شیوه فقط شما وضعیت را بدتر می‌کنید.»

گروه هفت متشکل از کشور‌های آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ژاپن، توافق کردند تا یک قیمت ثابت محدود برای نفت روسیه تعیین کنند. این تصمیم از ۵ دسامبر اجرایی خواهد شد. این درحالی است که سطح قیمت هنوز تعیین نشده است، اما گفته می‌شود که قرار است قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه تعیین شود. قیمت کنونی نفت برنت به عنوان شاخص جهانی نفت حدود ۸۶ دلار در هر بشکه است.

بر اساس این طرح، شرکت‌های غربی از ارائه خدمات ویژه به محموله‌های نفت روسیه که با قیمت بالاتر از سقف خریداری شوند، منع خواهند شد. این خدمات شامل بیمه و تسهیل پرداخت‌ها است. این سازوکار که توسط واشنگتن مطرح شده است، قصد دارد تا درآمد‌های روسیه از محل صادرات انرژی را محدود کند.

با این حال، روسیه صادرات نفت خام را در ماه‌های اخیر با ارائه تخفیف‌هایی به کشور‌های غیر غربی به ویژه چین و هند افزایش داده است.

تحلیلگران می‌گویند، برای اینکه سقف قیمت اثر مطلوب داشته باشد، گروه هفت باید اطمینان پیدا کنند که این کشور‌ها به این طرح می‌پیوندند.

با این حال، مقامات روسیه بار‌ها گفته اند که این کشور به خریدارانی که با اجرای سقف قیمتی موافقت کنند، نفت نمی‌فروشد که این امر سبب شده بسیاری تمایلی برای پیوستن به این طرح نداشته باشند.

برای مثال، هند اخیرا اعلام کرده است، این کشور هیچ «تضاد اخلاقی» در واردات نفت روسیه نمی‌بیند و  آن را ازهر جایی برای تضمین ثبات انرژی خود خریداری می‌کند.

چندی پیش بانک جهانی درباره طرح پیشنهادی گروه هفت برای اعمال سقف قیمتی بر خرید نفت روسیه اعلام کرده بود، این طرح تنها در صورتی قابل اجرا است که بازار‌های نوظهور بزرگ و کشور‌های درحال توسعه نیز به آن بپیوندند.

از طرفی یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا نیز گفته است که با وجود این سقف قیمتی، روسیه همچنان ۸۰ تا ۹۰ درصد نفت خود را می‌فروشد.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی نیز معتقد است: «این وضعیت (ادامه صادرات روسیه) خوب است، زیرا جهان در حال حاضر هنوز به نفت روسیه برای ورود به بازار نیاز دارد. ۸۰ تا ۹۰ درصد برای پاسخ به تقاضا خوب است.»

درحالی که هنوز تعیین سقف قیمتی برای نفت روسیه به جایی نرسیده است، برخی از کشور‌های اروپایی خواهان تعیین سقف قیمتی برای گاز این کشور نیز شدند، اما کمیسیون اروپا با این کار مخالف و معتقد است، بهترین رویکرد برای مهار هزینه‌های انرژی در بحبوحه وخیم شدن بحران هزینه‌های زندگی در سراسر این اتحادیه نیست.

پایان پیام/

ارسال نظر
آخرین اخبار