۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
تعداد بازدید: ۶۴۳۱۱
محققان تایید کردند ذرات متخلخل سیلیس مهندسی شده از ذرات شن و ماسه می‌تواند با جلوگیری از جذب چربی و قند به درمان چاقی در افراد یاری برساند.
کد خبر: ۲۳۷۴۶

ابداع شیوه جدید درمان چاقیابداع شیوه جدید درمان چاقی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، شن و ماسه ممکن است حاوی درمانی برای چاقی باشد. یک مطالعه جدید از دانشگاه استرالیای جنوبی حاکی از آن است که ذرات شن و ماسه مهندسی شده ممکن است درمانی بعدی برای چاقی باشد؛ چرا که بر اساس این تحقیق، سیلیس متخلخل (porous silica) می‌تواند مانع از جذب چربی و کربوهیدرات در بدن شود.

ذرات مهندسی شده سیلیس (silica) از شن و ماسه خالص شده تولید می‌شوند و مساحت سطح بالایی دارند که این خصوصیت به آن‌ها اجازه می‌دهد مقدار بسیار زیادی از آنزیم‌های گوارشی، چربی و قند را در جهاز هاضمه جذب کنند.

این تحقیق اولین موردی است که تایید می‌کند چگونه ذرات سیلیس متخلخل ممکن است مانع فرایند‌های گوارشی و جذب (digestive) شده و جذب چربی و قند را متوقف سازد. این درمان نوین مبتنی بر سیلیس نسبت به داروی متداول ضدچاقی «اورلی‌استات» (Orlistat)، روی معده ملایم‌تر است و تاثیرات جانبی منفی کمتری دارد.

ابداع شیوه جدید درمان چاقی
دکتر «پل جویس» از دانشگاه استرالیای جنوبی که رهبری این مطالعه را در دست داشته است، اعتقاد دارد که این کشف ممکن است وضعیت سلامتی میلیارد‌ها نفر گرفتار چاقی را بهبود بدهد.

وی گفت: چاقی یک موضوع جهانی است که بیش از ۱.۹ میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار داده است، اما در حال حاضر درمان موثر و عاری از اثرات جانبی وجود ندارد که اغلب موجب می‌شود مردم از درمان چاقی فرار کنند. سیلیس متخلخل توجه زیادی را برای قابلیت‌های بالقوه ضدچاقی خود جلب کرده است و آزمایش‌های انسانی نشان داده که یک درمان ایمن است.

چاقی یک عامل خطر برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان محسوب می‌شود. در استرالیا دو سوم بزرگسالان و همچنین یک نفر از هر چهار کودک اضافه وزن دارند یا چاق هستند. آزمایش‌های انجام شده در شرایط شبیه‌سازی شده نشان داده است که ذرات متخلخل سیلیس با پهنای بین ۶ تا ۱۰ نانومتر برای تحریک پاسخ جلوگیری از جذب چربی و قند ایده‌ال هستند./ ایرنا

برچسب ها: محققان ایرانی چاقی
ارسال نظر
آخرین اخبار