۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۶
تعداد بازدید: ۷۴۰۶۰
شرکت بیبیس از تایید تست G۶PD توسط سازمان غذا و دارو خبر داد، تستی که به پزشک کمک می‌کند تا با استفاده از فناوری میکروسیالی به سرعت و در زمان ۱۵ دقیقه، مشکل کم خونی خاصی را در نوزدان تشخیص دهد.
کد خبر: ۲۳۸۲۳

ابزاری که کم‌خونی را در نوزدان تشخیص می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سازمان غذا و داروی آمریکا، تست G ۶ PD یکبار مصرف شرکت بیبیس را تایید کرد. این شرکت که در حوزه میکروسیالی دیجیتال فعالیت دارد، به تازگی اعلام کرده است که مجوز ۵۱۰ (k) از سازمان غذا و داروی آمریکا را برای آزمایش سریع نقطه مراقبت برای کمبود گلوکز-۶-فسفات دهیدروژناز (G ۶ PD) دریافت کرده است، بیماری که باعث کم خونی همولیتیک می‌شود.

این آزمایش بر روی پلت‌فرم Finder شرکت انجام می‌شود که از یک ابزار به اندازه توستر و کارتریج یکبار مصرف تشکیل شده است. بیبیس گفت که این فناوری با استفاده از یک قطره خون انجام شده و فایندر تقریباً ۱۵ دقیقه پس از قرار دادن نمونه در دستگاه، نتایج را ارائه می‌دهد.

نتایج آزمایش فعالیت آنزیم G ۶ PD را بر حسب واحد در هر گرم هموگلوبین نشان می‌دهد. تست G ۶ PD اولین آزمایشی است که توسط FDA تایید شده و روی پلتفرم فایندر اجرا می‌شود.

شایع‌ترین علامت بالینی مرتبط با کمبود G ۶ PD، کم خونی همولیتیک است، که زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های قرمز خون سریع‌تر از فرآیند جایگزینی بدن از بین می‌روند در نتیجه بدن به سرعت دچار افت تعداد گلبول قرمز می‌شود. این نوع کم خونی منجر به رنگ پریدگی، زردی، ادرار تیره، خستگی، تنگی نفس و ضربان قلب سریع می‌شود. کمبود G ۶ PD علاوه بر ایجاد کم خونی همولیتیک، یکی از علل مهم زردی خفیف تا شدید در نوزادان است و در برخی موارد می‌تواند منجر به کرنیکتروس شود.

بیبیس خاطرنشان کرد که تشخیص زودهنگام برای اطمینان از اینکه کودکان و بزرگسالان مبتلا به کمبود G ۶ PD مراقبت‌های لازم را برای مدیریت علائم و جلوگیری از عوارض بعدی در زندگی دریافت می‌کنند، بسیار مهم است./ برنا

برچسب ها: کم خونی فناوری های نوین سازمان غذا و دارو
ارسال نظر
آخرین اخبار