۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹
تعداد بازدید: ۸۴۰۳۳
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه مقاومت میکروبی باعث دشوارتر شدن درمان و افزایش مرگ ناشی از بیماری‌های عفونی می‌شود؛ از ثبت اطلاعات تجویز آنتی‌بیوتیک‌های خاص در بیمارستان‌ها خبر داد.
کد خبر: ۲۳۸۵۰

علت افزایش مرگ ناشی از عفونت‌ها چیست؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سعید کریمی؛ معاون درمان وزارت بهداشت به مناسب هفته "آگاهی بخشی نسبت به مقاومت میکروبی" اظهار کرد: هجدهم تا بیست و چهارم نوامبر برابر با بیست و هفتم آبان ماه تا سوم آذرماه، از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان هفته "آگاهی بخشی نسبت به مقاومت میکروبی" نام‌گذاری شده است که معضل جدی دنیای امروز در حوزه بهداشت و سلامت محسوب می‌شود.

وی افزود: مقاومت میکروبی زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیت باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها به مرور تغییر می‌کنند و دیگر به دارو‌هایی که زمانی بر آن‌ها موثر بوده‌اند، حساس نبوده و پاسخ نمی‌دهند و بدین علت نه‌تن‌ها باعث دشوارتر شدن درمان بیماری‌های عفونی می‌شوند، بلکه شدت، میزان سرایت و مرگ ناشی از آن‌ها را افزایش می‌دهند. درنتیجه دارو‌ها بی‌اثر شده و عفونت در بدن باقی می‌ماند و بیماری به سایرین سرایت می‌کند.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره ضرورت مهار مقاومت میکروبی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۹ در اثر افزایش مقاومت باکتریایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به طور مستقیم از بین رفتند. از نظر اقتصادی تولید یک آنتی‌بیوتیک جدید ۱۰ تا ۱۵ سال زمان می‌برد و هزینه آن بیشتر از یک میلیارد دلار است. همچنین دفع دارو‌های مصرف نشده در زباله‌های شهری منجر به تشدید مقاومت ضدمیکروبی می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه مقاومت میکروبی (AMR) یک تهدید جهانی برای انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و محیط زیست و توسعه پایدار است، به همین دلیل درسال جاری «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP)»، «سازمان بهداشت جهانی (WHO)» و «سازمان جهانی بهداشت حیوانات WOAH»، خواستار همکاری بین بخشی و تلاش یکپارچه جهانی برای مقابله با مقاومت ضد میکروبی از طریق رویکرد سلامت یکپارچه (One Health) شده‌اند.

کریمی درباره اقدامات انجام شده در راستای کاهش مقاومت میکروبی در حوزه معاونت درمان، گفت: تشکیل کمیته‌های پیشگیری و کنترل عفونت در بیمارستان‌ها به منظور فعال کردن «تیم‌های پیشگیری و کنترل عفونت» در تمامی بیمارستان‌ها، استقرار نظام مراقبت گزارش دهی عفونت‌های بیمارستانی در بیمارستان‌های کشور و انجام بیماریابی فعال توسط تیم کنترل عفونت، تقویت استاندارد‌های ایمنی بیمار شامل «موازین پیشگیری و کنترل عفونت» و اعتبار بخشی منظم و دوره‌ای بیمارستان‌ها براساس محور بهداشت و کنترل عفونت، ابلاغ دستورالعمل تولیت آنتی‌بیوتیکی به بیمارستان‌های کشور، ثبت اطلاعات تجویز آنتی‌بیوتیک‌های خاص در سیستم‌های اطلاعاتی بیمارستان‌ها، نظارت و پایش فرآیند بی خطرسازی موثر پسماند‌های بهداشتی درمانی از جمله اقدامات معاونت درمان در این زمینه بوده است.

وی با اشاره به اینکه برای مهار موثر مقاومت میکروبی نیاز به اقدامات اضطراری چند بخشی در سازمان‌های مختلفی از جمله وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، صنایع غذایی و سازمان دامپزشکی دارد، گفت: استفاده محتاطانه در مصرف و نیز تجویز منطقی دارو‌های ضد میکروبی مطابق "دستورالعمل آنتی‌بیوتیکی" منجر به کاهش عفونت‌های مقاوم به درمان آنتی‌بیوتیکی خواهد شد. علاوه بر آن، عدم فروش آنتی‌بیوتیک‌ها در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک، آموزش بیماران و جامعه در خصوص عدم مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و دقیقا مطابق با دستور پزشک و تکمیل دوره درمان نیز برای کاهش مقاومت میکروبی در سطح جامعه ضروری است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: در بیمارستان‌های کشور به منظور کاهش خطر بروز بیماری‌های عفونی اقدامات متعددی در این زمینه برنامه ریزی و نظارت می‌شود که مهمترین آن‌ها عبارتند از تقویت رعایت موازین پیشگیری و کنترل عفونت به منظور کاهش بروز عفونت‌های مقاوم باکتریایی در کلیه بخش‌های بیمارستان به خصوص در بخش‌های مراقبت ویژه، رعایت بهداشت دست، تجهیز واحد‌های آزمایشگاه میکروبیولوژی و تضمین مدیریت صحیح پسماند و پساب بیمارستانی است.

وی گفت: در وزارت جهاد کشاورزی اجرای بهترین شیوه‌های بهداشتی در تولید مواد غذایی و کشاورزی و در سازمان دامپروری محدودیت مصرف آنتی‌بیوتیک در دام می‌تواند در مهار مقاومت میکروبی موثر باشد./ تسنیم

برچسب ها: مرگ و میر بیماری عفونی آنتی بیوتیک
ارسال نظر
آخرین اخبار