۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
تعداد بازدید: ۳۱۹۵۲۵
اعتبارات در نظر گرفته شده در حوزه دفاعی و امنیتی، در ۳ فصل «دفاع»، «حفظ نظم و امنیت عمومی» و «تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی» آورده شده و آنطور که در لایحه امسال دیده می‌شود، بودجه دفاعی کشور  در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ با افزایش همراه خواهد بود.
کد خبر: ۲۶۱۹۹
 

افزایش بودجه دفاعی کشور  در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، ۲۱ دیماه رئیس جمهور با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را برای بررسی و تصویب، تحویل مجلس داد.اعتبارات در نظر گرفته شده در حوزه دفاعی و امنیتی، در ۳ فصل «دفاع»، «حفظ نظم و امنیت عمومی» و «تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی» آورده شده و آنطور که در لایحه امسال دیده می‌شود، بودجه دفاعی کشور  در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ با افزایش همراه خواهد بود.

 مجموع بودجه جاری و تملک دارایی در حوزه دفاعی و امنیتی از ۱۹۶ هزار میلیارد تومان در  سال ۱۴۰۱  به رقم  ۲۷۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده است.

تغییرات این ۳ فصل به شکل مجزا به شرح زیر است:

فصل دفاع:

بودجه این بخش از ۱۳۷ هزار میلیارد تومان مصوب در سال ۱۴۰۱ به ۱۹۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرده است که با افزایش ۶۵ هزار میلیاردی روبرو بوده است.

فصل حفظ نظم و امنیت عمومی:

بودجه این بخش از ۵۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۷۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ خواهد رسید که در این حوزه نیز با افزایش ۳۱ هزار میلیارد تومانی روبرو خواهیم بود.

فصل تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی:

۱۸۰۰ میلیارد تومان افزایش بودجه نسبت به سال گذشت سهم تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی از بودجه سال آینده است به این ترتیب که بودجه این حوزه که در سال ۱۴۰۱، ۶۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است در سال ۱۴۰۲ به ۸۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر آنکه بودجه کلی در حوزه دفاعی امنیتی برای سال ۱۴۰۲ با افزایش روبرو بوده است، بودجه سازمان‌های نیرو‌های مسلح نیز با افزایش قابل توجهی برای سال آینده پیش بینی شده است. در ادامه بودجه ارتش، سپاه، فراجا و وزارت دفاع در سال ۱۴۰۲ آورده شده است:

بودجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح از ۱۰۷ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا خواهد کرد.

بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از ۸۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۱۱۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا خواهد کرد.

بودجه ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز از ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۴۹ هزار میلیادر تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا خواهد کرد.

بودجه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز از ۴۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۶۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا خواهد کرد.

علی رغم آنکه بودجه دفاعی کشور در اکثر بخش‌های با افزایش همراه بوده است، بودجه تقویت بنیه دفاعی از ۱۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

بودجه دفاعی یکی از مهمترین سرفصل‌های بودجه کل کشور محسوب می‌شود که البته میزان آن نسبت به بسیاری از کشور‌های همسایه بخصوص کشور‌های حاشیه خلیج فارس بسیار کمتر و حتی ناچیز است.

نیرو‌های مسلح کشورمان به دلیل تحریم‌های همه جانبه در حوزه دفاعی، در سال‌های گذشته دکترین دفاعی خود را بر مسئله خودکفایی و تامین نیاز‌ها در داخل متمرکز کرده که ثمره آن دستاورد‌های بسیار مهم نظامی در حوزه‌های مختلف نظیر موشکی، زرهی، پهپادی، پدافندهوایی و... بوده است.

انتهای پیام/تسنیم

برچسب ها: اخبار نظامی پلیس ارتش جمهوری اسلامی ایران سپاه پاسداران وزارت دفاع ایران بودجه 1402
ارسال نظر
آخرین اخبار