۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
تعداد بازدید: ۸۱۳۷۹
برای تحقیقات بیولوژیکی؛
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید میکروسکوپ نیروی اتمی زیستی برای مطالعات روی نمونه‌های بیولوژیکی، بافت زنده و سلول‌ها شدند.
کد خبر: ۲۶۲۳۶

میکروسکوپ نیروی اتمی زیستی تولید شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، معصومه ناصری نماینده یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس، گفت: در این شرکت پیش از این‌ها برای اولین بار میکروسکوپ نیروی اتمی با فناوری نانو را به تولید رساندیم که اکنون در دانشگاه‌ها عرضه شده است.

وی با بیان اینکه اکنون موفق شدیم نوع دیگری از میکروسکوپ را در این شرکت تولید کنیم، گفت: میکروسکوپ نیروی اتمی زیستی محصول جدید شرکت است که برای مطالعات روی نمونه‌های بیولوژیکی، بافت زنده و سلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ناصری با اشاره به کاربرد‌های این میکروسکوپ گفت: این میکروسکوپ برای بررسی سطح نمونه‌های بیولوژیکی به کار می‌رود، ولی تفاوت آن با میکروسکوپ نیروی اتمی در این است که محققان قادرند در محیط‌های مایع از بافت نمونه تصویر برداری کنند.

وی اضافه کرد: به طور کلی در کار‌های بیولوژیکی و زیست شناسی، یکسری از بافت‌ها باید به صورت زنده مورد بررسی قرار گیرند. این دستگاه می‌تواند شرایط را طوری فراهم کند که در محیط مایع، تصاویری برای محققان در تحقیقات علمی را تهیه شود.

یک فعال دانش بنیان گفت: با استفاده از این میکروسکوپ می‌توان بررسی سطح سلول‌ها را برای کاربرد‌های مختلف انجام داد نمونه آن بررسی برهمکنش میان یک گیرنده و لیگاند است که برای این منظور بر روی سوزن دستگاه رسپتور و بر روی سطح نیز نمونه مورد نظر قرار داده می‌شود و از طریق نیرو‌های بین مولکولی می‌توان بررسی کرد که این دو ترکیب نسبت به یکدیگر تمایل دارند یا خیر.

وی عنوان کرد: این میکروسکوپ امکان تصویربرداری از زیر نمونه را برای محققان فراهم می‌کند.

ناصری ادامه داد: زمانی که نمونه بر روی لام قرار می‌گیرد می‌توان از زیر آن نیز تصویربرداری کرد که این امر در مطالعات بیولوژیکی بسیار با اهمیت است.

به گفته وی، تاکنون ۵۰۰ مقاله ISI از سوی محققان دانشگاهی با استفاده از این میکروسکوپ‌های تولیدی در شرکت به انجام رسیده است./ مهر

برچسب ها: شرکت دانش بنیان تولید دانش بنیان میکروسکوپ پارک فناوری پردیس
ارسال نظر
آخرین اخبار