۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
تعداد بازدید: ۶۹۲۴۷
مدیر رادیو تهران با اشاره به نقش مستندهای رادیویی بیان کرد که اگر این مستندها باکیفیت باشند هم مخاطب جذب می‌کنند هم جریان ساز هستند.
کد خبر: ۲۶۲۸۶

مستندساز رادیویی باید درک بالایی از تولید محتوا داشته باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حمیدرضا صحراگرد مدیر شبکه رادیویی تهران با اشاره به اهمیت رادیو که همچنان نقش اعتمادسازی برای مخاطب را به عهده دارد بیان کرد: رادیو به عنوان قدیمی‌ترین رسانه، ارتباط صمیمی و خاصی با مخاطبانش دارد. با وجود ورود رسانه‌های تصویری به زندگی مردم و توسعه رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی در یک دهه اخیر، اما رادیو همچنان ارتباط گرم خودش را با مخاطبان حفظ کرده است.

وی اضافه کرد: رادیو به عنوان رسانه‌ای فراگیر و قابل اعتماد نقش‌آفرینی می‌کند، از همین رو رادیو می‌تواند با تقویت تعامل دوسویه با مخاطبان و انجام ماموریت‌هایش در حوزه اطلاع‌رسانی به لحظه و دقیق، آگاهی بخشی درست و پیگیری مطالبات مردم در ارتقاء سرمایه اجتماعی موثر باشد.

صحراگرد با اشاره به ساختار مستند افزود: مستند یکی از ساختار‌های تاثیرگذار در برنامه سازی محسوب می‌شود که اگر از کیفیت لازم در تولید برخوردار باشد می‌تواند علاوه بر جذب مخاطب، جریان‌ساز هم باشد؛ بنابراین تولید مستند‌های رادیویی با توجه به بهره‌مند نبودن از عنصر تصویر، بسیار پیچیده‌تر و سخت است و در واقع مستندساز رادیویی علاوه‌بر شناخت لازم از ویژگی‌های ساختار مستند باید درک بالایی از تولید محتوا در رسانه‌های صدا پایه نیز داشته باشد.

وی افزود: به همین دلیل برای تقویت جریان مستندسازی در رادیو اولین و مهم‌ترین راهکار تربیت مستندساز رادیویی با ارائه آموزش‌های اکادمیک و تجربی است، انتخاب سوژه‌های مناسب، برگزاری جشنواره‌های موضوع محور ایجاد انگیزه در مستندسازان و همچنین حمایت مالی از طرح‌های مستند رادیویی از جمله دیگر راه کار‌های تقویت مستند سازی در رادیو است.

مدیر رادیو تهران در خصوص نقش جشنواره‌ها در هم‌افزایی‌های رادیویی افزود: به طور قطع جشنواره‌ها میدان مهمی برای رقابت سالم و تخصصی برنامه سازان و هنرمندان عرصه رسانه است. برگزاری جشنواره‌ها علاوه بر کمک به معرفی آثار فاخر تولید شده، می‌تواند برای مستندسازان انگیزه ایجاد نماید و انگیزه تولید اثر منحصر به ارتقاء کمی و کیفی برنامه‌سازی خواهد شد.

وی در پایان عنوان کرد: البته در برگزاری جشنواره‌ها و داوری آثار باید از آسیب‌هایی که می‌تواند منجر به بی‌انگیزگی برنامه‌سازان شود پیگیری کرد. همچنین ماهیت اصلی و یکی از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره‌ها درکنار رقابت، برنامه‌ای فراهم کردن فرصت تعامل مدیران و برنامه سازان و هنرمندان واشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها و نقطه نظرات کارشناسی ایشان است که می‌تواند موجب هم افزایی شبکه‌های رادیویی و هم گرایی برنامه سازان و مخاطبان شود.

دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعداد‌های حوزه مستند، اردیبهشت ۱۴۰۲ برگزار می‌شود./ مهر

برچسب ها: رادیو تهران مستندساز
ارسال نظر
آخرین اخبار