۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: ۱۱۴۹۴۹
مرکز آمار ایران: تعداد گاو و گوساله موجود در دامداری‌های کشور ۵.۳ میلیون رأس می‌باشد که نسبت به پاییز سال قبل ۴.۶ درصد کاهش داشته است.
کد خبر: ۲۶۳۷۰

کاهش ۴.۶ درصدی گاو گوساله در دامداری‌ها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط،  مرکز آمار ایران در گزارش خود میگوید: اطلاعات حاصل از آمارگیری اندازه‌گیری تعداد و تولیدات فصلی دام سنگین (گاو و گوساله) در فصل پاییز ۱۴۰۱ نشان می‌دهد تعداد گاو و گوساله پروار شده در پاییز سال‌جاری ۴۳۹ هزار رأس بوده است که نسبت به پاییز سال گذشته ۲۱.۹ درصد کاهش یافته است.

اطلاعات حاصل از این طرح نشان می‌دهد که تعداد گاو و گوساله موجود در دامداری‌های کشور ۵.۳ میلیون رأس (شامل ۱.۴ میلیون رأس دام اصیل، ۲.۲ میلیون رأس دام آمیخته و ۱.۷ میلیون رأس دام بومی) می‌باشد که نسبت به پاییز سال قبل ۴.۶ درصد کاهش داشته است. بررسی اطلاعات در سری زمانی نشان می‌دهد که جمعیت گاو و گوساله اصیل (که در گاوداری‌های صنعتی نگهداری می‌شود) در حال افزایش و جمعیت گاو‌ها و گوساله‌های آمیخته و بومی (که در دامداری‌های غیرصنعتی یا به‌صورت سنتی نگهداری می‌شوند) به‌تدریج در حال کم شدن است.

تعداد گوساله متولد شده و تعداد دام پروار شده در فصل پاییز سال‌جاری به‌ترتیب ۲۸۵ هزار رأس و  ۴۳۹ هزار رأس برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب ۰.۳ درصد و ۲۱.۹ درصد کاهش یافته است.

در این فصل نزدیک به ۱.۸ میلیون تن شیر گاو در دامداری‌های کشور تولید شد که نسبت به فصل پاییز سال قبل ۴.۶ درصد افزایش یافته است./ ایلنا

ارسال نظر