۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۱
تعداد بازدید: ۹۴۶۷۹
رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران، گفت: فقر حرکتی در کودکان و نوجوانان به دلیل استفاده زیاد از وسایل رایانه ای و نداشتن تحرک کافی تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.
کد خبر: ۲۶۴۱۳

زنگ خطری برای سلامت جامعه/ فقر حرکتی در کودکان و نوجوانان ایرانی افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، احمد موذن زاده روز چهارشنبه در حاشیه آیین سی و سومین کنگره سالیانه فیزیوتراپی ایران که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: فقر حرکتی، ساییدگی مفاصل و پوکی استخوان در میان اقشار مختلف جامعه به‌ویژه سالمندان، کودکان و نوجوانان رو به افزایش است که این مساله زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در دوران همه گیری کرونا به واسطه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، اغلب فعالیت‌ها در منزل متمرکز شد و حضور افراطی در فضای مجازی و عوارض استفاده از لپ تاپ و گوشی‌های هوشمند برای فعالیت‌های درسی رایج شد که باعث فشار بیش از حد به ستون فقرات بخصوص در ناحیه گردن می‌شود و این وسایل را دانش آموزان و دانشجویان در وضعیت‌های نامناسبی و غیر ارگونومیک (استاندارد) استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال در حالت خوابیده مطالعه کردن یا نداشتن میز و صندلی مناسب در منزل برای استفاده دانش آموز موز، خم بودن زیاد گردن و وضعیت‌های نامناسب به مرور زمان منجر به بروز مشکلاتی برای فرد می‌شود.

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران ادامه داد: بسیاری از کودکان و جوانان ایرانی به واسطه کمبود فعالیت فیزیکی و تغذیه نامناسب دچار اضافه وزن شده اند و سطح قدرت عضلانی و ظرفیت قلبی و عروقی آن‌ها نیز کاهش پیدا کرده است که این روند می‌تواند در درازمدت عواقبی مانند مشکلات دیسکی، ساییدگی مفاصل و حتی پوکی زودرس استخوانی درپی داشته باشد.

موذن زاده تصریح کرد: در بحران همه گیری کرونا علاوه بر اینکه مشکلات تنفسی برای مردم ایجاد شد، مشکلات عضلانی نیز در بیماران وجود داشت که می‌تواند تا ماه‌ها یا سال‌ها در فرد باقی بماند ضمن اینکه تغذیه نامناسب و افزایش وزن نیز سبب افزایش درد‌های عضلانی می‌شود.

به گفته وی، مشکلاتی که الان در جامعه مشاهده می‌کنیم مردم مداوم از موبایل استفاده می‌کنند، که مشکلات دیسک کمر و گردن را افزایش داده است.

حمید اکبری دبیر علمی سی و سومین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران نیز، گفت: اخلاق مداری در درمان فیزیوتراپی مهم است و فرایند درمان نباید بدون تشخیص شروع بشود، زیرا اخلاق حرفه‌ای اجازه مداخله بدون تشخیص را نمی‌دهد.

وی با اشاره به شعار کنگره با عنوان «خدمات روزآمد فیزیوتراپی، ضرورت زندگی ایده آل» ادامه داد: ۱۳۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد ۷۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۳۵ مقاله بصورت پوستر است و در حاشیه آن پنج نشست تخصصی و ۲۲ کارگاه به مدت سه روز برگزار است./ ایرنا

برچسب ها: سلامتی بدن کودکان و نوجوانان انجمن فیزیوتراپی
ارسال نظر
آخرین اخبار