۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
تعداد بازدید: ۸۱۱۷۶
وزرای بهداشت ایران و نیکاراگوئه برای همکاری با یکدیگر در تمام زمینه های سلامت اعلام آمادگی کردند.
کد خبر: ۲۶۵۱۱

اسناد همکاری‌های ایران و نیکاراگوئه در حوزه سلامت به زودی تدوین می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، بهرام عین اللهی، در دیدار با خانم "مارتا آلوارز" وزیر بهداشت کشور جمهوری نیکاراگوئه در ستاد وزارت بهداشت، گفت: نیکاراگوئه از اولین کشور‌هایی بود که مجوز استفاده از واکسن ایرانی را صادر کرد و ایران آمادگی دارد که مرز‌ها را در توسعه برنامه‌های سلامت با این کشور بردارد.

وی، مهم‌ترین زمینه‌های همکاری ایران و نیکاراگوئه را حوزه دانشگاهی، آموزش علوم پزشکی و تبادل استاد و دانشجو دانست و اضافه کرد: می‌توانیم سالانه یک همایش در زمینه‌های علمی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه برگزار کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برای توسعه همکاری‌ها لازم است یک کارگروه مشترک همکاری بین دو کشور تشکیل شود.

عین اللهی بیان داشت: تمام زمینه‌های همکاری بین دو کشور در حوزه سلامت وجود دارد. توسعه این همکاری‌ها منوط به تنظیم و تبادل اسناد مربوطه است تا بتوان از طریق سفارت خانه‌های دو کشور در تهران و نیکاراگوئه عملیاتی شدن این اسناد را پیگیری کرد.

وی گفت: ایران و نیکاراگوئه علاوه بر رابطه دوستانه و مشترکات فراوان، تحت تحریم‌های نظام سلطه قرار دارند که همین مسئله دلایل و انگیزه مضاعف توسعه تبادلات بهداشتی، درمانی، دارویی، تجهیزات پزشکی و آموزش‌های علمی را فراهم می‌کند.

عین اللهی، از پشتیبانی نیکاراگوئه از ایران در سازمان ملل و کمیسیون مقام زن تجلیل و تصریح کرد: ایران توانسته تهدید تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کند و ما می‌توانیم در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی و سایر دستاورد‌ها با نیکاراگوئه همکاری گسترده‌ای را رقم بزنیم.

خانم "مارتا آلوارز" وزیر بهداشت جمهوری نیکاراگوئه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، تحولات ایجاد شده در حوزه سلامت در نیکاراگوئه را گزارش کرده و ابراز امیدواری کرد اسناد همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری نیکاراگوئه به زودی تدوین شده و به امضای مقامات مسئول دو کشور برسد.

وی همچنین از وزیر بهداشت برای سفر به نیکاراگوئه دعوت به عمل آورد./ مهر

برچسب ها: نیکاراگوئه وزیر بهداشت سلامت بهرام عین‌اللهی
ارسال نظر
آخرین اخبار