۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
تعداد بازدید: ۸۸۸۳۹
محققان یک شرکت دانش بنیان موفق ساخت پوشش عایق مقره‌ها و ایزولاتورهای برق شدند.
کد خبر: ۲۶۵۶۸

پوشش های RTV برای اولین بار در کشور تولید شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، یکی از شرکت‎های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی که در زمینه تولید داخلی تجهیزات عایقی مرتبط با حوزه صنعت برق فعالیت می‌کند پوشش‌های RTV را برای اولین بار در کشور تولید کرد.

تولید این محصول استراتژیک با خواص آبگریزی و عایقی بالا کشور را در کنار معدود تولید کنندگان و شرکت‌های دارای این فناوری در جهان قرارداده است.

به گفته دکتر منیره تقوایی دکتری تخصصی برق و مدیرعامل این شرکت‎ دانش‌بنیان، بعد از چندین سال تحقیق و توسعه در زمینه ساخت این پوشش‌ها و در ادامه کار‌های تحقیقاتی و مقالات علمی، ساخت پوشش‌های RTV برای اولین بار در داخل کشور محقق شده است.

وی تاکید کرد: محصول تولیدی این شرکت براساس اقلیم جغرافیایی کشور بومی سازی شده است. استفاده از این پوشش‌ها مشکل قطعی برق مناطق مختلف را که درگیر مشکل ریزگرد‌ها و آلودگی می‌باشد مرتفع کرده است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره انگیزه تولید این محصول استراتژیک اظهار کرد: هدف از تولید این محصول این بوده بتوانیم محصولات وکالا‌هایی که در این زمینه از خارج از کشور تامین می‌شد، در داخل تولید کنیم و فناوری که در اختیار کشور ما نبود، بومی‌سازی کنیم.

وی گفت: از جمله اولین محصولاتی که توانستیم در حوزه عایق تولید کنیم، پوشش‌های عایقی آبگزیر برای مقره‌ها و ایزولاتور‌های صنعت برق بود که با هدف استفاده از این پوشش‌ها برای حل مشکل آلودگی‌هایی که در سطح مقره‌های شبکه برق در مناطق آلوده مجتمع میشد، مورد توجه قرار گرفت.

به گفته وی، تجمع آلودگی روی سطح مقره‎ها باعث قطعی جریان برق شبکه می‌شد و هدف این بود که با استفاده از این پوشش‌ها بتوانیم قطعی جریان برق شبکه به دلیل آلودگی محیط را به حداقل برسانیم.

تقوایی گفت: در مناطق آلوده و مرطوب کشور از جمله جنوب کشور سال‌ها با مشکل قطعی برق در شبکه مواجه بودیم. شستشوی دوره‌ای یا استفاده از پوشش‌های وارداتی از جمله راهکار‌هایی بود که برای مقابله با این مشکل دربخش انتقال و فوق توزیع در به کار گرفته میشد که هزینه زیادی را به شبکه تحمیل می‌کرد و از سوی دیگر به دلیل لزوم تکرار مداوم شستشوی دوره‌ای، با قطعی‎هایی در شبکه برق مواجه بودیم. علاوه بر این، این روش به طور کامل کارآمد نبود و و مشکل را برطرف نمی‌کرد. از حدود ده سال پیش از پوشش‌هایی تحت عنوان RTv استفاده شد.

وی گفت: استفاده از این پوشش‌های وارداتی نیز با مشکلاتی همراه بود. نظارت درستی در این زمینه وجود نداشت از نمونه‌های چینی استفاده می‌شد که کیفیت خیلی خوبی نداشتند و مهم‌تر اینکه با ارزبری زیادی همراه بود.

وی افزود: در ادامه تحقیقات دانشگاهی که در دوره دکتری انجام داده بودم، این پوشش‌ها را به روش مهندسی معکوس و فرایند‌های تحقیقاتی تولید کردیم که با انتقال فناوری همراه بود. به این ترتیب برای نخستین بار این پوشش‌ها در داخل کشور در مقیاس نیمه‌صنعتی تولید شد. در ادامه موفق شدیم از حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تولید اولیه این پوشش‌ها در کشور بهره‌مند شویم و با حمایت معاونت علمی و قراردادی برای تولید این پوشش در حجم ۱۰ تن با برق منطقه‌ای هرمزگان منعقد کنیم. اکنون این پوشش در مقیاس صنعتی تولید شده است و می‌توانیم نیاز کشور را برای پوشش‌دهی اولیه و مجدد مقره‌ها که حدود ۵۰ تن برآورد شده تامین کنیم. از سوی دیگر با توجه به محدود بودن تعداد تولیدکنندگان این پوشش‌ها در جهان و همچنین مواجه بودن کشور‌های اطراف با مشکل ریزگردها، دورنمای صادراتی خوبی را می‌توان برای این محصول متصور شد.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر با توجه به نیاز بالا به این محصول در کشور و همچنین دورنمای صادراتی خوب آن، تولید این محصول از یک سو به خودکفایی در زمینه تولید محصولات استراتژیک در کشور کمک کرده و از سوی دیگر به میزان قابل توجهی به جلوگیری از خروج ارز از کشور کمک خواهد کرد./ پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی

برچسب ها: شرکت دانش بنیان تولید دانش‌بنیان صنعت برق
ارسال نظر
آخرین اخبار