۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲
تعداد بازدید: ۷۴۰۱۵
سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی جزئیات مرگ بیش از ۳۰۰ کودک در سه کشور جهان است که گفته می شود با مصرف برخی از برندهای شربت‌های سرفه غیرنسخه‌ای مرتبط بوده است.
کد خبر: ۲۶۶۲۹

ارتباط مرگ بیش از ۳۰۰ کودک با شربت‌های سرفه غیرنسخه‌ای

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی "سموم غیرقابل قبول" در محصولات دارویی است که توسط شش تولید کننده دارو در هند و اندونزی تولید شده اند و گفته می‌شود مرگ بیش از ۳۰۰ کودک ناشی از مصرف این دارو‌ها بوده است.

مرگ کودکان ناشی از آسیب حاد کلیه در ژوئیه سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) در گامبیا آغاز شد و پس از آن مواردی در اندونزی و ازبکستان نیز مشاهده شد. سازمان جهانی بهداشت گفته است که این مرگ و میر‌ها به شربت‌های سرفه غیرنسخه‌ای مربوط می‌شود که کودکان برای بیماری‌های معمول مصرف می‌کردند و حاوی یک سم شناخته شده موسوم به "دی اتیلن گلیکول" یا "اتیلن گلیکول" بودند.

تاکنون سازمان جهانی بهداشت شش شرکت دارویی را در هند و اندونزی که این شربت‌ها را تولید می‌کردند، شناسایی کرده است. این شرکت‌ها یا از اظهارنظر در مورد تحقیقات خودداری و یا استفاده از مواد آلوده را که منجر به مرگ و میر شده، رد کرده اند.

شرکت‌های داروسازی که در هند این شربت‌های سرفه را تولید کرده اند، "ماریون بیوتک" و "مایدن" بوده اند که پس از گزارش مرگ و میر کودکان مرتبط با محصولات آن ها، فعالیتشان تعلیق شده است./ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر