۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴
تعداد بازدید: ۶۹۹۲۳
متأسفانه برخی سیاست گذاران و مدیران ما به اصول اساسی یک جشنواره بین المللی توجه نمی‌کنند. گویا برخی افراد با یکدیگر رودربایستی دارند و نمی‌خواهند قبول کنند که زیرساخت‌های سینما در کشور ما دچار مشکلات عدیده است و تا زیرساخت‌های سینما اصلاح نشود ما نمی‌توانیم جشنواره درجه یک برگزار کنیم.
کد خبر: ۲۶۶۳۷

نمی‌توانیم جشنواره درجه یک برگزار کنیم/ جشنواره‌ها باید تکلیف‌شان روشن باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، کارگردان فیلم‌های سینمایی «کفش‌های میرزانوروز» و «دو روی سکه» گفت: برای برگزاری یک جشنواره سینمایی بین المللی نیاز است که تمام اصول و استاندار‌های بین المللی به ویژه در بحث کیفی آثار و ساختار اجرایی جشنواره رعایت شود. تا زمانی که زیرساخت‌های سینمایی ما بر اساس استاندار‌های بین المللی نیست، محصولات مان بر اساس استاندار‌های بین المللی نیست، نمایشگاه عرضه محصولات و بازار فیلم مان هیچ شباهتی با بازار‌های بین المللی ندارد قطعاً نمی‌توانیم ادعای بین المللی بودن داشته باشیم.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی سیاست گذاران و مدیران ما به اصول اساسی یک جشنواره بین المللی توجه نمی‌کنند و همینطور عنوان می‌کنند که ما یک جشنواره بین المللی داریم؛ گویا برخی افراد با یکدیگر رودربایستی دارند و نمی‌خواهند قبول کنند که زیرساخت‌های سینما در کشور ما دچار مشکلات عدیده است و تا زیرساخت‌های سینما اصلاح نشود ما نمی‌توانیم جشنواره درجه یک برگزار کنیم چرا که انجام هر کاری نیاز به فونداسیون و پی ریزی قوی دارد.

متوسلانی سپس با بیان اینکه استراتژی جشنواره فیلم فجر روشن و شفاف نیست و به همین علت این رویداد سردرگم مانده است تصریح کرد: جشنواره‌ها باید تکلیف شان روشن باشد که برای چه اهدافی برگزار می‌شوند؟ اهداف سیاسی؟ فرهنگی؟ تجاری؟ باید روشن شود جشنواره‌های سینمایی دنبال چه هستند؟ متأسفانه هنوز تکلیف جشنواره فیلم فجر روشن نیست چرا که در شعار مدیران یک هدف گذاری را شاهد هستیم و در عمل می‌بینیم مسائل دیگری در جشنواره دخیل شده است!

بازیگر فیلم‌های سینمایی «گناهکاران» و «زمهریر» خاطرنشان کرد: در ابتدا قرار بود جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای برای گسترش و بسط و پیشرفت هنر ملی باشد و اهداف فرهنگی انقلاب را پیش ببرد، اما امروز که به ماحصل چهل سال برگزاری این رویداد نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که همواره در این راه جشنواره دچار فراز و نشیب و تغییر مسیر زیادی شده است.

این سینماگر متذکر شد: مسئولان برگزاری جشنواره نباید بر اساس سلایق خود در این رویداد تغییر به وجود آورند؛ نباید معیار‌های غلط و غیرکارشناسی برای جشنواره وجود داشته باشد و این در حالی است که طی سال‌های برگزاری این رویداد سینمایی ما حتی در برخی موارد معیار جایزه دادن‌های مان هم درست نبوده و در حق بسیاری افراد بی انصافی کرده ایم.

وی در پایان این گفتگو افزود: من معتقدم ما باید در سینمای ایران پله پله جلو برویم؛ ابتدا استراتژی روشن و شفافی را برای سینمای کشورمان تبیین و ترسیم کرده و همه مدیران و دستگاه‌ها و نهاد‌ها و سینماگران را ملزم به پیروی از آن استراتژی کنیم؛ سپس کم کم جشنواره‌ای ملی و استاندارد برگزار کنیم و در نهایت به سمت آن برویم که تمامی استاندارد‌های بین المللی در آن رعایت شود و جشنواره‌ای بین المللی برگزار کنیم./ صدا و سیما

برچسب ها: کارگردان سینما جشنواره سینمایی
ارسال نظر