۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
تعداد بازدید: ۹۰۱۵۴
فرایند ثبت سفارش و خرید اینترنتی کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ از ۲۷ فروردین ماه آغاز و تا شهریورماه ادامه خواهد داشت.
کد خبر: ۲۸۲۱۰

زمان ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی جدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام کرد: ثبت سفارش کتاب‌های درسی برای تمام پایه‌ها و رشته‌های تحصیلی از روز ۲۷ فروردین ماه و ثبت نام پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیرماه آغاز می‌شود.

در راستای توسعه دولت الکترونیک و به منظور تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به کتاب‌های درسی، نظارت نظام‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی، ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعداد‌های درخشان و همچنین کتاب‌های درسی دانش‌آموزان استثنایی از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com و برابر جدول تقویم زمانی زیر انجام و پیرو آن کتاب‌های درسی، بر اساس سفارشات مثبوت در سامانه، توزیع می‌شود.

برای گروه میان پایه (پایه‌های تحصیلی دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم) از ۲۷ فروردین تا ۲۶ خردادماه فرصت ثبت سفارش وجود دارد و برای پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیز از ۵ تیر تا ۱۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ این امکان دیده شده است.

مخاطبان می‌توانند از طریق یکی از دو شیوه فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام کنند.

شیوه ثبت سفارش و توزیع کتاب درسی

با توجه به اینکه ثبت سفارش و توزیع کتاب درسی دانش آموزان براساس اطلاعات موجود در سامانه سیدا انجام می‌شود، مدارس می‌بایست آخرین وضعیت اطلاعات شناسنامه‌ای و تحصیلی دانش آموزان را در سامانه سیدا به روز رسانی و در اولین فرصت دانش‌آموزان را برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت‌نام نمایند. *مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌آموزان اقدام و از ارجاع موردی دانش‌آموزان و اولیا آنان به کافی نت برای سفارش انفرادی پرهیز کنند.

دانش‌آموزان و اولیا آنها، در صورت تمایل می‌توانند از طریق سامانه مذکور برای ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند. نام کاربری برای ورود به سامانه، کد ملی دانش‌آموز و رمز عبور آن‌ها شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز می‌باشد.

فهرست سفارش دانش‌آموزان در سامانه به صورت لحظه‌ای قابل مشاهده می‌باشد، لذا درخواست نسخه چاپی ثبت سفارش فردی از اولیا دانش‌آموز توسط مدارس به جهت صرفه‌جویی ممنوع است.

مدیران مدارس موظفند از طریق سامانه مربوطه پس از ثبت نام بسته اصلی دانش آموز، نسبت به ثبت سفارش گروهی دانش‌آموزان جهت کتاب‌های درسی انتخابی، هدیه‌های آسمان (ویژه اقلیت‌های دینی)، ضمیمه پیام‌های آسمان (ویژه اهل سنت) و استعداد درخشان اقدام کنند.

بهای کتاب‌های درسی برای ثبت سفارش گروهی، صرفاً بر اساس قیمت‌های پشت جلد کتاب (ثبت شده در سامانه) می‌باشد و دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.
کتاب‌های درسی دانش‌آموزان تمامی دوره‌های تحصیلی، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش‌آموز قید شده توزیع می‌شود.

در صورتی که برای دانش‌آموزی سفارش کتاب درسی در سامانه ثبت شده باشد، اما در سامانه سیدا برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ثبت نام نشده باشد، حواله از منطقه به مدرسه برای این دانش‌آموز (تا زمانیکه در سامانه سیدا ثبت نام شود) صادر نمی‌شود.

در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل دانش‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، امکان اصلاح سفارش از طریق سامانه، به شرح ذیل وجود دارد:

در صورت جا به جایی دانش‌آموز در سطح مدارس همان استان و ثبت اطلاعات در مدرسه‌های مبدا و مقصد، اطلاعات محل تحویل کتاب دانش‌آموز به طور خودکار در سامانه اصلاح و کتاب‌های درسی دانش‌آموز در مدرسه جدید تحویل می‌شود.

در صورت جا به جایی دانش‌آموز به مدارس استان دیگر و ثبت اطلاعات در مدرسه‌های مبدا و مقصد، مدرسه مقصد و یا دانش‌آموز ملزم به اصلاح سفارش می‌باشد، کتاب‌های درسی دانش‌آموز، در صورت اصلاح سفارش، در مدرسه جدید تحویل می‌شود.

در صورت تغییر پایه یا رشته تحصیلی دانش‌آموز، قبل از صدور حواله از منطقه به مدرسه، مدرسه و یا دانش آموز ملزم به اصلاح سفارش می‌باشد. تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌آموز متناسب با پایه و رشته تحصیلی جدید دانش‌آموز به مدرسه فراهم شود.

در صورت تغییر مدرسه محل تحصیل یا پایه یا رشته تحصیلی دانش‌آموز بعد از صدور حواله از منطقه به مدرسه، به شرح ذیل اقدام شود:

مدرسه (مبدا) ملزم به ثبت حواله مرجوعی به منطقه و تحویل کتاب به منطقه است. منطقه ملزم به بررسی و تأیید حواله مرجوعی از مدرسه است.

پس از تأیید منطقه، مدرسه محل تحصیل (مقصد) و یا دانش‌آموز ملزم به اصلاح سفارش می‌باشد، تا امکان تحویل کتاب‌های درسی دانش‌آموز متناسب با پایه یا رشته تحصیلی یا مدرسه جدید دانش‌آموز، به مدرسه فراهم شود.

معلمان و دبیران می‌توانند از تاریخ ۱۵ مهر سال جدید و دانش‌آموزانی که فقط به تعدادی از کتاب‌های درسی نیاز دارند از تاریخ اول آبان، فرآیند سفارش کتاب‌های درسی را از منوی "سفارش تک جلدی کتاب‌های درسی و بسته‌های آموزشی" در سامانه ثبت نمایند تا از طریق شرکت پست به آن‌ها تحویل شود، این خدمت تا تاریخ ۳۰ بهمن ادامه خواهد داشت.

توزیع کتاب‌های هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای به هنرجویان شاخه کاردانش ممنوع بوده و مسئولیت کمبود کتاب به علت توزیع نامناسب در استان و منطقه به عهده اداره کل آموزش و پرورش استان و منطقه است.

تمامی عوامل توزیع استان، منطقه و مدرسه می‌بایست مواد آموزشی را مطابق با تقویم زمانی اعلامی و اطلاعات مندرج در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی توزیع کنند.

اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از طریق شماره‌های مندرج در بخش پشتیبانی سامانه و دورنگار ۸۸۳۰۹۲۶۶ آماده دریافت پیشنهادات و پاسخگویی به سوالات مربوط است./ سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

برچسب ها: کتاب های درسی ثبت سفارش سامانه سفارش کتب درسی
ارسال نظر
آخرین اخبار