۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
تعداد بازدید: ۲۲۷۰۸۸
دانایی در مراسم سالروز درگذشت سیمین دانشور:
محمد حسین دانایی گفت: به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی خانه موزه سیمین و جلال به اثر ماندگار فرهنگی تبدیل شده است
کد خبر: ۲۸۲۱۶

تبدیل خانه موزه سیمین و جلال به اثر ماندگار فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، محمد حسین دانایی، خواهر زاده جلال آل احمد و رئیس انجمن دوستداران سیمین و جلال در برنامه غروب سیمین که به مناسبت یازدهمین سالروز در گذشت بانوی داستان نویسی ایران که با همکاری و مشارکت این انجمن در خانه موزه سیمین و جلال برگزار شد، ضمن تشکر از مسئولان و دست اندرکاران خانه موزه سیمین و جلال، گفت: خوشبختانه به همت شرکت توسعه فضا‌ها فرهنگی این خانه به اثر ماندگار فرهنگی تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور با حفظ هویت اصلی بنا صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: آنچه این بنا را ارزشمند کرده زندگی و حیات دو تن از مفاخر ادبی و فرهنگی ارزشمند معاصر کشورمان در آن است.

دانایی با تاکید بر اینکه هدف از مرمت و سرپا نگهداشتن این بنا، نمایش، مطالعه و تحقیق در زندگی جلال آل احمد و سیمین دانشور است، تصریح کرد: امیدواریم با مدیریت درست و خوب شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شاهد برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در این خانه موزه باشیم.

وی با بیان این مطلب که نگاه فرهنگی و دلسوزانه مدیر عامل شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی به توسعه و گسترش خانه موزه‌ها جای بسی خوشحالی و خرسندی دارد، افزود: مطمئناً حضور انارکی محمدی در مدیریت شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی نقطه عطفی در عملکرد رو به جلو و مثبت خانه موزه‌ها خواهد بود.

رئیس انجمن دوستداران سیمین و جلال با اشاره به اینکه تبدیل خانه سیمین و جلال، به خانه موزه یکی از مهمترین اقداماتی است که شهرداری تهران با هدف حفظ بنا‌های تاریخی شخصیت‌های مهم فرهنگی وهنری در تهران انجام داده است، گفت: امیدواریم همچنان در این دوره نیز شهرداری توجه ویژه‌ای به خانه‌های تاریخی شخصیت‌های برجسته فرهنگی کشور داشته باشد.

تبدیل خانه موزه سیمین و جلال به اثر ماندگار فرهنگی

وی با اشاره به اینکه خانه موزه سیمین و جلال از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به پاتوق فرهنگی برخوردار است، گفت: احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر و نخبگان، پاسداشت منزلت نویسندگان به عنوان پایه‌های فرهنگ و هنر در جامعه، ترویج ارزش‌ها و اندیشه‌های نخبگان هنر و ادبیات، کمک به فهم دقیق آثار هنری در ارتباط با زمینه ایجاد آن، ترویج تفرج هدفمند و هدایت شده، توسعه فضا‌های فرهنگی به مثابه منشأ اثرگذاری در جامعه، زنده نگهداشتن وجوه تاریخی زندگی هنرمندان در خدمت تاریخ هنر، ارتقای سطح عمومی فرهنگ، ایجاد نشانه‌های شهری با اتکا به باور‌ها و ارزش‌های جامعه و ایجاد کانون‌های اجتماعی برای اقشار هنرمند از جمله آثار مثبت راه اندازی و بهره برداری خانه موزه‌ها به شمار می‌آید.

سید احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) نیز در ادامه این برنامه با بیان این مطلب که یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی توجه به جایگاه و اهمیت خانه موزه‌ها است، بیان داشت: خانه موزه‌ها شرایطی را فراهم می‌کند تا بازدید کنندگان از این فضا‌ها با نگاه صاحبخانه و نوع جهان بینی آن‌ها در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی آشنا شوند.

گفتنی است خانه سیمین دانشور و جلال آل احمد در بن بست ارض، در کوچه رهبری و خیابان دزاشیب قرار دارد که از سوی شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی مرمت و بازسازی شده و در حال بهره برداری است./ شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران

برچسب ها: خانه جلال آل احمد توسعه فرهنگی موزه شهرداری تهران
ارسال نظر
آخرین اخبار