۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: ۱۰۳۶۰۴
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: نظام دو قطبی در حال افول است و یک نظامی که صد در صد روشن نیست در حال شکل‌گیری است بنابراین در چنین شرایطی همه کشورها سعی می‌کنند شرایط خودشان را از طریق گسترش روابط با یکدیگر، کم کردن تخاصم‌ها و دشمنی‌ها مستحکم کنند.
کد خبر: ۲۸۲۵۷

عربستان نیازمند توافق با ایران بود/ نظام دوقطبی در حال افول است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حسین رویوران کارشناس مسائل غرب آسیا ، با اشاره به توافق میان ایران و عربستان سعودی، اظهار داشت: این توافق بر اساس نیازهای دو کشور به ویژه کشور عربستان انجام شده است.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی نیازمند به این توافق بود، ادامه داد: انجام این توافق دلایل متعددی از جمله جنگ یمن، نوع روابط با آمریکا و همچنین تحولات موجود در نظام بین الملل دارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: نظام دو قطبی در حال افول است و یک نظامی که صد در صد روشن نیست در حال شکل‌گیری است بنابراین در چنین شرایطی همه کشورها سعی می‌کنند شرایط خودشان را از طریق گسترش روابط با یکدیگر، کم کردن تخاصم‌ها و دشمنی‌ها مستحکم کنند.

رویوران عنوان کرد: آنچه که اتفاق افتاده نیازی است که عربستان را وادار به این مسئله کرده البته ایران هم منافعی برای برقراری این رابطه دارد چرا که ادامه دشمنی هزینه خواهد داشت.

گفتنی است، روز جمعه ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

برچسب ها: علی شمخانی شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران حسین رویوران عربستان سعودی جنگ 2015 یمن
ارسال نظر
آخرین اخبار