۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
تعداد بازدید: ۷۵۵۹۲
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ تا ۱۰ میلیون تومان حقوق‌ها را معاف از مالیات اعلام کردیم. البته دولت بحث ۷ میلیون را داشت، ولی با اصرار مجلس به ۱۰ میلیون تومان رسید. این مبلغ شامل حال همه مجموعه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی می‌شود.
کد خبر: ۲۸۳۰۹
نویسنده : محدثه عزیزی

اصل کار دولت بودجه است/ باید مساوری با تورم افزایش حقوق هم داشتیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، در ادامه بخش چهارم گفتگوی شهباز حسن‌پور، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم را با خبرنگار اقتصادی خطوط مشاهده می‌کنید:

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی به وظایف اصلی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مجلس دو کار اصلی دارد: یکی بحث قانون‌گذاری و دیگری بحث نظارت است. خوشبختانه مجلس در بعد نظارت اقدامات خوبی انجام داده است. به طور مثال سه شنبه‌ها را برای نظارت به مجلس اختصاص دادند.

حسن‌پور در ادامه به استیضاح‌های اخیر نمایندگان مجلس اشاره کرد و افزود: در بحث استیضاح باید به دوستانمان در دولت یک مهلتی می‌دادیم تا حوزه کاری خود را شناخته و آنچه که به خادمین ملت به عنوان برنامه پیشنهاد داده بودند، فرصت مرور داشته باشند.

وی تصریح کرد: بخشی از همکاران در مجلس به این جمع‌بندی رسیدند که باید این مهلت به دولتی که خود این نمایندگان تبلیغ و حمایت کردند، داده می‌شد. همچنین رای خوبی هم به وزرا دادند تا هیچ بهانه‌ای برای کار نکردن نداشته باشند، باید به این رای خودشان احترام می‌گذاشتند که کار انجام شود. در این بخش انتقادات خیلی از نمایندگان به جا است، که چند تا از وزرا در نوبت استیضاح هستند.

اصل کار دولت، بودجه است

این نماینده مجلس در ادامه به بودجه ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون وقتی بحث بودجه روی دستور کار می‌آید، هیچ برنامه‌ای به غیر از بودجه نمی‌تواند در دستور کار قرار گیرد. اصل کار دولت بودجه است.

حسن‌پور ادامه داد: نمایندگان مجلس به صورت سه شیفت در تلاش بودند بودجه را به موقع تصویب کنند تا از یکم فروردین دولت هیچ بهانه‌ای برای اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی نداشته باشد.

اگر دولت به خواسته‌های مردم توجهی نکند، قطعا در سال ۱۴۰۲ شاهد استیضاح‌هایی خواهیم بود

وی افزود: در بحث استیضاح اگر چنانچه خواسته‌های بحق و بجای نمایندگان خانه ملت همانطور که گفته شده این‌ها خواسته‌های مردم است، دولت عمل نکند، قطعا استیضاح چند تا از وزرا امضا خواهد شد و در سال ۱۴۰۲ شاهد استیضاح‌هایی خواهیم بود.

این نماینده مجلس ادامه داد: چون نمایندگان مجلس با کسی عقد اخوت نبسته‌اند همان طور که مردم این کار را نکردند. حتما نمایندگان باید پاسخ قانع‌کننده‌ای برای مردم داشته باشند.

دولت ثبات نرخ ارز را در دسنور کار خورد قرار دهد

حسن‌پور در مورد وضعیت بازار کنونی نیز مطرح کرد: این روز‌ها نمایندگان نگران وضعیت ثبات بازار و نرخ ارز هستند. در صورتی که نمایندگان مجلس از دولت انتظار داشتند دولت ثبات نرخ ارز به عنوان فاکتوری اساسی در دستور کار خود قرار دهد.

وی در ادامه به یک خبر خوب اشاره کرد و گفت: یک خبر خوب این که ما دیروز به دولت اجازه دادیم در کنار مبلغی که به عنوان معیشتی به حساب خانوار‌ها واریز می‌شود، ۱۲ قلم از کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم به صورت رایگان در اختیار دهک‌های نیازمند که پنج دهک اول جامعه هستند قرار گیرد.

وی ادامه داد: همچنین خوشبختانه سخنگوی دولت، خاندوزی اعلام کرد که زیرساخت‌های لازم برای بحث کالابرگ الکترونیکی نیز در کشور فراهم شده و امیدوار هستیم دولت به این امر مهم توجه بیشتری داشته باشد.

متاسفانه در برابر قانون عمل نکردیم، باید در سال جدید، مساوی با تورم، افزایش حقوق نیز داشتیم. از مردم عزیز به علت این موضوع عذرخواهی می‌کنیم.

تا ده میلیون حقوق، معاف از مالیات

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در سال ۱۴۰۲ تا ده میلیون تومان حقوق را معاف از مالیات اعلام کردیم. دولت بحث ۷ میلیون را داشت، ولی با اصرار مجلس به ده میلیوون تومان رسید. این مبلغ شامل حال همه مجموعه‌ها اعم از دولتی و غیر دولتی می‌شود.

حسن‌پور در مورد میزان حقوق سال آینده نیز گفت: در سال آینده ۲۰ درصد نیز به حقوق همه حقوق گیران اضافه می‌شود. فکر کنم تا حدودی بخشی از کسری‌هایی که مد نظر مردم است جبران شده هرچند که در برابر قانون عمل نکردیم. در برابر قانون باید انچه که تورم است، مساوی با تورم افزایش حقوق هم داشتیم. در اینجا از مردم عزیزمان عذرخواهی می‌کنیم.

ارسال نظر
آخرین اخبار