۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: ۲۲۸۱۶۸۸
مالک شریعتی گفت: به نظر کمیسیون انرژی در حوزه برق، الگو ۷۵ درصد درست تعریف شد، اما در حوزه گاز میزان الگو ۶۴ درصد نادرست بود و شامل همه افراد خوش مصرف نمی‌شد و باید اصلاح کنند.
کد خبر: ۲۸۳۶۳

مجلس نقشی در تعیین پله‌ها و تعرفه‌های قبوض گاز نداشت

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، مالک شریعتی نیاسر در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۴ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: درباره قبوض گاز که بسیاری از همکاران نکاتی در خصوص آن فرمودند و رئیس مجلس به کمیسیون انرژی مأموریت دادند، جلسه‌ای با مسئولان ذیربط در وزارت نفت و شرکت ملی گاز در کمیسیون انرژی برگزار شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تصریح کرد: آنچه که در مصوبه دولت اجرا شد یعنی بحث تعرفه‌ها و پلکان‌ها، تصویب هیأت وزیران بود و مجلس نقشی در تعیین پله‌ها و تعرفه‌ها نداشت. آنچه که مجلس مصوب کرده بود، سیاستگذاری شامل سه نکته بود. بخشی از مصرف کنندگان که عمده آنها هستند، طبقاتی هستند که زیر الگوی مصرف بوده و افراد خوش مصرف و کم مصرف می‌باشند که قرار بود کم مصرف‌ها تحت پوشش رایگان باشند، بخش اندکی نیز بالاتر از الگو هستند که تعرفه آنها باید به عنوان غیر یارانه‌ای حساب می‌شد.

وی افزود: تعیین میزان الگو نیز در دست دولت بود، به نظر کمیسیون انرژی در حوزه برق، الگو ۷۵ درصد درست تعریف شد، اما در حوزه گاز میزان الگو ۶۴ درصد نادرست بود و شامل همه افراد خوش مصرف نمی‌شد و باید اصلاح کنند.

شریعتی بیان کرد: پله‌های مصرف نیز توسط دولت تغییر کرد و طبقات مختلف مردم نمی‌توانند مصرف دوره گذشته خود را به مصرف دوره جدید مقایسه کنند، ۱۲ پله انطباقی با دوره قبل نداشت و این نیز به نظر ما نادرست بود.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم اضافه کرد: قانون تاکید می‌کرد که نظام افزایش تعرفه‌ها افزایش پلکانی باشد، بدین مفهوم که آنانی که پرمصرف می‌شوند در پله بعدی درصد افزایش تعرفه شأن افزایشی باشد، اما آنچه که عمل شد و ابلاغ شد و گزارش مرکز پژوهش‌ها نیز بر آن صحه گذاشت، پله‌های میانی با افزایش بسیار زیادی مواجه شد، به طور مثال از پله ۱۰ به ۱۱ حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشت، اما پله ۱۱ به ۱۲ که پرمصرف‌تر بودند، درصد افزایش بسیار کمتر بود، این میزان افزایش در پله‌های بالاتر با روح قانون و نیت قانونگذار مغایرت داشت، یعنی ما عملاً پله بسیار پرمصرف را آنطور که باید و شاید افزایش ندادیم، اما در پله‌های میانی افزایش بیشتر بود.

/مهر

برچسب ها: مجلس یازدهم هیئت دولت مجلس شورای اسلامی کمیسیون انرژی
ارسال نظر
آخرین اخبار