۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۶
تعداد بازدید: ۶۹۸۶۹
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در هیئت نظارت، مصوبات مجلس از حیث تطبیق و عدم مغایرت با سیاست‌های کلی بررسی می‌شود.
کد خبر: ۲۸۴۱۹

بررسی مغایرت‌های بودجه ۱۴۰۲ با سیاست‌های کلی در هیئت عالی نظارت مجمع

 

­به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، در ابتدای این جلسه آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف از طرح برخی موضوعات نادرست درباره هیئت عالی نظارت در مجلس، گفت: متاسفانه در مجلس، مطالب نادرستی درباره هیئت عالی نظارت مجمع طرح شده است و در این اظهار نظرها، تلقی‌های اشتباهی در بیان برخی نمایندگان مجلس مشاهده می‌شود. البته ریاست مجلس نکات خوبی را به نمایندگان متذکر شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در هیئت نظارت، مصوبات مجلس از حیث تطبیق و عدم مغایرت با سیاست‌های کلی بررسی می‌شود.

وی تاکید کرد: مصوبات هیئت عالی، پس از بررسی و تبادل نظر‌های مبسوط و مستدل اعضای هیئت نظارت که از میان اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشند و با رای گیری مشخص می‌شود. مصوبات هیئت به صورت رسمی از طریق شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

در این جلسه فوق العاده، پس از بررسی اصلاحات مجلس شورای اسلامی در مورد مغایرت‌های اعلامی هیئت عالی نظارت مجمع برای بودجه ۱۴۰۲، در تبصره‌های ۱، ۲، ۴ و الحاقات آنها، پذیرفته شد ایرادات رفع شده است.

همچنین در این بررسی ها، مواردی که مجلس، مصوبات خود را اصلاح ننموده و مغایرت‌های آن با سیاست‌های کلی رفع نشده، با تبادل نظرات و آرای اعضای هیئت نظارت احصاء شد. برخی از این مصوبات اصراری در قالب اختلاف مجلس و شورای نگهبان از حیث مصلحت در صحن مجمع، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

در ادامه، ­اعضای هیئت عالی نظارت مجمع با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، رئیس سازمان برنامه و بودجه و نماینده بانک مرکزی، در خصوص بررسی اصلاح مغایرت‌های بودجه۱۴۰۲ با سیاست‌های کلی نظام توسط مجلس، جلسه مشترکی برگزار کردند.


در این جلسه، پس از ارائه توضیحات رئیس مجلس در مورد اصلاحات صورت گرفته توسط نمایندگان برای تامین نظر و رفع مغایرت ها، اعضای هیئت به بررسی مفاد بند‌ها و تبصره‌های اصلاحی پرداختند.

در این جلسه فوق العاده، پس از بررسی اصلاحات مجلس شورای اسلامی در مورد مغایرت‌های اعلامی هیئت عالی نظارت مجمع برای بودجه ۱۴۰۲، در بند‌هایی از تبصره‌های ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۹ و الحاقات آن‌ها پذیرفته شد، ایرادات رفع شده است و در مواردی از جمله بند‌های الحاقی تبصره ۶، ۹ و۲۰نظر به باقی بودن اشکال دادند.

همچنین در این جلسه مشخص شد که نمایندگان مجلس بر مصوبات خود در بند‌هایی از جمله بند‌های ج، هـ، ک،‌ی تبصره ۱، بند الحاقی ۶ و۷ تبصره ۱، بند د تبصر ه۲، بند الحاقی تبصره۴ و بندی از تبصره۶ اصرار کرده اند که در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام از منظر مصلحت بررسی خواهد شد.

/مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام

 
ارسال نظر
آخرین اخبار