۲۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
تعداد بازدید: ۱۷۸۱۱۴۷
عضو کمیسیون انرژی مجلس از مصوبات مجلس برای افزایش تولید و مدیریت مصرف بنزین خبر داد.
کد خبر: ۲۸۴۶۹

مصوبات جدید مجلس برای مدیریت مصرف بنزین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه مجلس برای افزایش تولید بنزین، گفت: برنامه این است که در سال آینده ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید کنید، اما قطعا میانگین مصرف سوخت ما بیش از این میزان خواهد بود.

وی با بیان اینکه واردات بنزین و همچنین افزایش تولید راهکار‌های جبران کاهش بنزین است، افزود: راهکار مجلس برای حل این مشکل این بود که ابتدا مصرف را مدیریت کنیم که در مصوبه‌ای قرار شد خودرو‌ها در سال آینده صرفا با کارت سوخت شخصی سوخت‌گیری کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: راهکار دیگر مجلس افزایش تولید بنزین است که در مصوبه‌ای قرار شد بودجه‌ای برای تکمیل پالایشگاه مهر خلیج فارس اختصاص یابد تا ظرف ۲ سال به اتمام برسد.

وی بیان کرد: با این ۲ برنامه یعنی مدیریت مصرف سوخت و تکمیل این پالایشگاه که باعث افزایش تولید می‌شود در واقع تولید و مصرف بنزین به تعادل می‌رسد و در نتیجه دیگر نیاز به واردات نخواهد بود و کمبود بنزین با تولید داخل جبران می‌شود.

بیگی‌نژاد گفت: امروز مصرف بنزین در کشور بسیار بالاست که اگر به همین منوال ادامه یابد، باید تولید بنزین را افزایش دهیم که با تکمیل، اتمام و بهره‌برداری پالایشگاه مهر خلیج فارس، می‌توانیم به چرخه تولید بنزین کشور اضافه کنیم.

بر اساس این گزارش، نمایندگان در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۲ با الحاق یک بند به تبصره ۱ ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند که براساس این بند الحاقی؛ به منظور تکمیل، اتمام و بهره برداری پالایشگاه مهر خلیج فارس و تامین فرآورده‌های مورد نیاز به دولت اجازه داده می‌شود به دستگاه اجرایی مربوطه تا سقف ۵۰۰ میلیون یورو نفت یا میعانات گازی تخصیص داده شود و دستگاه اجرایی متعهد می‌شود، پس از بهره برداری ظرف مدت ۳ سال به صورت نقدی (ارزی) یا تحویل فرآورده با دولت تسویه حساب نماید./ تسنیم

برچسب ها: مصوبات مجلس بنزین هادی بیگی نژاد
ارسال نظر
آخرین اخبار