۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۱
تعداد بازدید: ۳۶۲۳۵۲
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ۵ اولویت و برنامه کلیدی با هدف انجام اصلاحات ساختاری که در سال ۱۴۰۱ شروع شده و در سال جدید هم ادامه خواهد یافت را تشریح کرد.
کد خبر: ۲۸۶۰۱

برنامه‌های کلیدی سازمان بورس در سال جدید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، بر اساس پیام نوروزی مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار این برنامه‌ها شامل: توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، بسترسازی برای تامین مالی شفاف و متنوع، تنظیم‌گری و نظارت هوشمند، بازنگری در زیرساخت‌های مقرراتی و توسعه بازار مشتقه است.

در بخشی از این پیام و در تشریح این برنامه‌ها آمده است: توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم: در سال گذشته به میزان مناسبی تنوع در ابزار‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم علی الخصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری (مانند اهرمی، تضمین اصل، املاک و مستغلات و بخشی) ایجاد گردید که در ادامه تمرکز ما بر عمق بخشی به این ابزار‌های نوین و کارآمد و ترویج آن برای عموم سرمایه‌گذاران خواهد بود.

بسترسازی برای تامین مالی شفاف و متنوع: با تعریف زیرساخت‌های فنی و حقوقی برای تسهیل موضوع تامین مالی خرد و کلان توسط بخش خصوصی و غیردولتی فصل نوینی از تامین مالی پروژه‌ها و کسب‌و کار‌ها رقم خورد و دولت نیز توانست برنامه خود برای واگذاری سهام شرکت‌های دولتی را همراه با انتقال مدیریت عملیاتی بدون آسیب به بازار سرمایه اجرایی کند. عرضه اولیه سهام کسب و کار‌های مبتنی بر فناوری‌های نوین نیز گام بزرگی در جهت تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان برداشته شد که در سال آینده با جدیت در حجم بالاتر و البته متناسب با ظرفیت‌های بازار پیگیری خواهد شد.

تنظیم‌گری و نظارت هوشمند: رویکرد جدید سازمان در نظارت هوشمند و پیشگیرانه در کنار راه‌اندازی سامانه‌های سوت‌زنی و تسریع در رسیدگی به شکایات نویدبخش حرکت جدیدی است که با تدوین احکام لازم در اصلاح قانون بازار اوراق بهادار به کاهش تخلفات در بازار کمک شایانی خواهد کرد.

بازنگری در زیرساخت‌های مقرراتی: با توجه به ضرورت پیاده‌سازی اصول و قواعد حرفه‌ای و بدون تکلف در راستای توسعه پایدار بازار سرمایه، علاوه بر اقدامات انجام شده در راستای اصلاح دستورالعمل حاکمیت شرکتی ناشران و دستورالعمل شناسایی و گزارش‌دهی دارندگان اطلاعات نهانی در سازمان، برخی اصلاحات نیازمند تغییر در احکام در قانون بازار اوراق بهادار نیز در همکاری با قانون‌گذار دیده شده است که تصویب و ابلاغ این سیاست‌ها در سال آینده بطور قطع منافع بلندمدت بازار سرمایه را تأمین خواهد کرد.

توسعه بازار مشتقه: برخی اقدامات زیربنایی در حوزه زیرساخت‌های بازار سرمایه و همچنین حوزه طراحی ابزار‌های مشتقه با هدف دو طرفه کردن بازار و فراهم نمودن ابزار‌های مدیریت ریسک برای فعالان بازار در سال جاری عملیاتی شد و لذا آمادگی و اراده کامل برای به ثمر نشاندن این تلاش‌ها با معرفی ابزار‌های مشتقه جدید بخصوص در بازار سهام از ابتدای سال آینده وجود دارد.

در سال ۱۴۰۲ ضمن پیگیری برنامه‌های بلندمدت فوق‌الذکر، سازمان بورس و اوراق بهادار در نظر دارد با تسهیل تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه، فعال‌سازی ظرفیت شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری بویژه در راستای توسعه بازار اوراق بدهی و صندوق‌های درآمد ثابت، مولدسازی دارایی‌های دولت از طریق تابلوی املاک و مستغلات، ظرفیت‌سازی برای انتشار اوراق بدهی قابل تبدیل به سهام، معرفی صندوق‌های کالایی متنوع و در نهایت توسعه بستر توثیق برخط دارایی‌ها زمینه رشد و شکوفایی مضاعف بازار سرمایه را فراهم نماید./ سازمان بورس

برچسب ها: بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار سازمان بورس مجید عشقی
ارسال نظر
آخرین اخبار