۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
تعداد بازدید: ۱۰۰۹۶۸
رأی ضدایرانی پارلمان سوئد علیه سپاه
اقدام پارلمان سوئد در ادامه تلاش‌های کشور‌های اروپایی برای تنفس مصنوعی به اغتشاشات در ایران است.
کد خبر: ۳۰۶۳۶

تنفس مصنوعی سوئد به اغتشاشات در ایران


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، پارلمان سوئد با تصویب طرحی روز چهارشنبه از دولت این کشور خواسته برای قرار گرفتن نام سپاه در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی اتحادیه اروپا تلاش کند. 
پیش از این، پارلمان اروپا هم قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور را به تصویب رساند که از اتحادیه اروپا می‌خواست نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی این اتحادیه قرار دهد.
با وجود این، اتحادیه اروپا یک هفته بعدتر به رغم اعمال تحریم‌های جدید علیه برخی اعضای سپاه پاسداران، از قرار دادن نام سپاه در فهرست مذکور خودداری کرد.
ایران پیش‌تر هشدار داده بود، در صورت هرگونه اقدام اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پاسخی متناسب به این اقدام خواهد داد.
بورل روز سوم بهمن‌ماه قبل از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا تأکید کرد که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی، نیازمند تصمیم دادگاه است.
تنفس مصنوعی سوئد به اغتشاشات در ایران
پس از این عقب‌نشینی از سوی بورل، مقام‌های سایر کشور‌های اروپایی هم از وعده‌های تند اولیه خود درباره انجام چنین اقداماتی عقب نشستند؛ برای نمونه، «آنالنا بائربوک»، وزیر امور خارجه آلمان هم روز یکم اسفند گفت کارشناسان آلمانی هیچ مبنای حقوقی برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» اروپا پیدا نکرده‌اند. تا الان ما دلایل حقوقی در اتحادیه اروپا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی نداریم.
وزارت خارجه آلمان روز سی ام دی‌ماه هم اعلام کرده بود که قرار دادن سپاه در چنین فهرستی با موانع حقوقی روبه رو است.
کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز سی ام دی‌ماه در یک نشست خبری در برلین گفته بود: موضع ما این است که چنین اقدامی از لحاظ سیاسی با عقل جور درمی‌آید و وزیر خارجه‌مان چندین بار بر این موضوع تأکید کرده است.
تنفس مصنوعی سوئد به اغتشاشات در ایران
اقدام ضد ایرانی پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران، دنباله‌روی از سیاست ترامپ است که برای اولین بار نهاد نظامی رسمی یک کشور را در فهرست تروریستی قرار داد.
تحرکات اروپایی‌ها برای اقدام ضد سپاه پاسداران با واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران روبه رو شده است.
سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران این حرکت را از روی استیصال خواند و افزود، این اقدام «پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آن‌ها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور است و این اقدام بر خلاف قوانین بین‌الملل و منشور ملل متحد است.»
 
برچسب ها: سوئد تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپاه پاسداران قطعنامه ضد ایرانی اتحادیه اروپا
ارسال نظر
آخرین اخبار