۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: ۱۰۰۰۹۴
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد؛
سازمان جهانی بهداشت در ژوئیه ۲۰۲۲ آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی و نگرانی بین‌المللی اعلام کرد.
کد خبر: ۳۰۶۶۱

پایان وضعیت اضطراری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، بر اساس توصیه کمیته اضطراری این سازمان که در روز چهارشنبه تشکیل جلسه داد، پایان وضعیت اضطراری آبله میمونی را اعلام کرد.

این حرکت نشان می‌دهد که بحران ناشی از این بیماری که از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن منتقل می‌شود و علائمی شبیه آنفولانزا و همچنین بثورات ایجاد می‌کند، تحت کنترل است.

نیکولا لو، معاون کمیته اضطراری سازمان جهانی بهداشت در مورد آبله میمون گفت که به جای تکیه بر اقدامات اضطراری، نیاز به حرکت به سمت استراتژی برای مدیریت خطرات درازمدت سلامت عمومی آبله میمون وجود دارد.

لو گفت که این تغییر به معنای وارد کردن مدیریت و آمادگی آبله میمون در برنامه‌های ملی نظارت بر بیماری، مانند برنامه‌های HIV و سایر عفونت‌های مقاربتی است.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: تعداد موارد گزارش شده در طول سه ماه گذشته حدود ۹۰ درصد کمتر از سه ماه گذشته پیش از آن  است.

آخرین گزارش WHO نشان می‌دهد که بیش از ۸۷۰۰۰ مورد آبله میمون در سراسر جهان از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا ۸ می‌ امسال تایید شده است.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که به ویژه در مورد کشور‌های آفریقایی که مدت‌ها قبل از شروع شیوع جهانی با آبله میمون سر و کار داشتند و ممکن است برای مدتی به مقابله با آن ادامه دهند، نگرانی‌ها همچنان وجود دارند.

این سازمان همچنین اخیراً پایان وضعیت اضطراری بهداشت عمومی COVID-۱۹ را اعلام کرده است.

تدروس گفت: "در حالی که شرایط اضطراری آبله میمون و کووید-۱۹ به پایان رسیده است، خطر موج‌های جدید هر دو همچنان وجود دارد. این دو ویروس همچنان در حال گسترش هستند و افراد بر اثر ابتلا به این بیماری‌ها جان خود را از دست می‌دهند. "/ ایسنا

برچسب ها: آبله میمون بیماری واگیردار سازمان جهانی بهداشت
ارسال نظر
آخرین اخبار