۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۱
تعداد بازدید: ۴۲۹۶۱۱
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث مربوط به نیروی انسانی، کمبودی در کشور وجود دارد که باید وزارت علوم و آموزش و پرورش به موضوع فنی و حرفه‌ای ورود جدی پیدا کنند. با نه گفتن مشکلات حل نمی‌شود، ما به دنبال حل مسائل هستیم.
کد خبر: ۳۱۰۲۸

چشم انداز رشد معدن در برنامه هفتم توسعه/نحوه تعلق حقوق دولتی به استان‌هایی که معدن دارند

 

وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش جدی به موضوع فنی و حرفه‌ای ورود کنند/با نه گفتن مشکلات حل نمی‌شود

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از چشم انداز رشد بسیار زیاد معدن در برنامه هفتم توسعه خبر داد.

طاهری با اشاره به برخی از مشکلات حوزه معدن گفت: از مشکلات مهم معدن یکی مربوط به حوزه اکتشاف و دیگری مربوط به ماشین‌آلات است، باید به اکتشاف توجه بیشتری شود. در بحث ماشین‌آلات نیز به نوسازی و سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز داریم، با توجه به اینکه در قانون برنامه هفتم رشد بسیار زیادی در معدن دیده شده است.

90درصد صحبت‌هایی که در خصوص حوزه معدن بین دولت، مجلس و بخش خصوصی مطرح می‌شود، یکنواخت و مشترک است

با نه گفتن مشکلات حل نمی‌شود

وی ادامه داد: در بحث مربوط به نیروی انسانی، کمبودی در کشور است. باید وزارت علوم و آموزش و پرورش به موضوع فنی و حرفه‌ای ورود جدی پیدا کنند. با نه گفتن مشکلات حل نمی‌شود، ما به دنبال حل مسائل هستیم. باید تحت هر شرایطی استعلام‌ها جواب مثبت داشته باشند تا توسعه‌ای در بخش معدن صورت گیرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد رسیدن به نقاطی مشترک در مجلس، بیان کرد: 90درصد صحبت‌هایی که در خصوص حوزه معدن بین دولت، مجلس و بخش خصوصی مطرح می‌شود، یکنواخت و مشترک است، اختلاف نظر زیادی وجود ندارد.

تمامی مسائل معدن در حال پیگیری هستند

در سال گذشته از 15 درصد که برابر با 6 هزار میلیارد تومان بود، فقط 800 میلیارد تومان به استان‌ها‌ی دارای معادن تعلق می‌گرفت یعنی کمتر از 2 درصد

طاهری مطرح کرد: در بحث اکتشاف، سرمایه‌گذاری، ماشین‌آلات، نیروی انسانی و موانعی که در صدور مجوزها وجود دارد، تمامی این موارد در حال حاضر به صورت مشترک در حال پیگیری هستند.

افزایش درصد حقوق دولتی

طاهری در خصوص تعلق حقوق دولتی به استان‌هایی که در آن‌ها معادن وجود دارد، گفت: تا قبل از امسال متاسفانه 15 درصد حقوق دولتی به این استان‌ها تعلق نمی‌گرفت. در سال گذشته از 15 درصد که برابر با 6 هزار میلیارد تومان بود، فقط 800 میلیارد تومان به استان‌ها‌ی دارای معادن تعلق می‌گرفت یعنی کمتر از 2 درصد اما در بودجه امسال 4 هزار میلیارد تومان در خصوص این موضوع تعیین شده است که تقریبا فقط ده درصد از حقوق دولتی را شامل می‌‌شود.

ارسال نظر
آخرین اخبار