۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
تعداد بازدید: ۹۲۷۵۵
نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت گفت: سفر حج، سفر بیداری و هوشیاری است و باید از همه لحظه‌های آن استفاده کرد.
کد خبر: ۳۱۰۴۹

توصیه‌های سرپرست حجاج ایرانی به زائران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، حجت‌الاسلام ابوالفتاح نو‌اب نماینده، ولی فقیه در بعثه مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی در حج ۱۴۰۲ گفت: آیاتی در رابطه با پیامبر، شهر مدینه، مرکز وحی، سرزمین قرآن خوانده‌اید و تا ساعاتی دیگر در آن سرزمین تنفس خواهید کرد و در جایی که پیامبر اکرم حضور داشت و آن شهر را از یثرب به مدینه‌النبی تبدیل کرد. شهری که فاطمه اطهر و ائمه معصومین در آن حضور داشتند و محل ولادت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است.

وی سپس با تاکید بر اینکه زائر مدینه و مکه باید برای سفر خود برنامه داشته باشد، گفت: زائری که برای خودش دفتر برنامه نداشته باشد و سفر را بدون برنامه شروع کند، از سفر طرفی نمی‌بندد و برای ساعات هر روز برنامه داشته باشید تا از فضای مسجدالحرام و مسجدالنبی محروم نشوید.

نواب ادامه داد: طبق آیه ۵۴ سوره انعام، وقتی مؤمنین به آیات خدا خدمت پیامبر می‌رسند، خداوند به پیامبر می‌فرماید که به آنان بگو سلام علیک؛ و به زائر بشارت بده؛ خداوند بر خودش فرض و لازم کرده تا برای شما درود و رحمت و مهر و محبت قرار دهد. خداوند می‌فرماید؛ اگر کسی با ناآگاهی مرتکب گناهی شد و از پیامبر خواست تا برای او مغفرت بخواهد، خداوند او را می‌بخشد البته به شرطی که اصلاح شود.

وی ادامه داد: کدورت‌ها را در تهران و در ایران بگذارید و بدون کدورت خدمت پیامبر که نماد صفا و محبت است برسید.

سرپرست حجاج ایرانی سپس با بیان اینکه اگر مسلمانان در رنج و عذاب باشند، خاطر پیامبر آزرده می‌شود، گفت: عزیزانی در همین چند روز گذشته در فلسطین به دست رژیم صهیونیستی شهید شدند و ظلمی که به آن‌ها رفته قلب پیامبر را آزرده است؛ بنابراین در سفر حج برای آزادی فلسطین دعا کنید. همچنین پیامبر از رعایت نشدن آداب دینی از سوی جوانان‌و نوجوانان آزرده خاطر است و باید رضایت ایشان را جلب کنیم.

وی تأکید کرد: سفر حج، سفر بیداری و هوشیاری است و باید از همه لحظه‌های آن استفاده کرد.

نواب افزود: روز سوم مرداد و پس از ۶۲ روز کل عملیات حج تمام می‌شود، ولی غصه‌ها شروع خواهد شد. برخی آن روز می‌گویند؛ ایکاش فلان کار را انجام می‌دادم و یا پیامبر را بیشتر زیارت می‌کردم و یک شب در مسجدالحرام با خدا راز می‌گفتم.

نماینده، ولی فقیه در بعثه مقام معظم رهبری سپس روایاتی از زیارت مسجدالحرام توسط امامان معصوم بازگو کرد و گفت: حضرت ابراهیم در کنار کعبه برای نسل خود دعا کرد و شما هم برای فرزندان خود دعا کنید. ولو اینکه به بازار نروید، از تمامی لحظات برای دعا و ذکر و زیارت استفاده کنید.

وی گفت: هر چه در مکه و مدینه خرید کنید قیمت آن در ایران صد برابر یا ده‌هزار برابر نیست؛ اما دو رکعت نماز در مسجد‌الحرام در درگاه الهی صد هزار برابر نمازی است که در تهران می‌خوانید.

حجت‌الاسلام نواب در پایان گفت: سعی کنید در مناسک حج بزرگ‌تر‌ها را کمک کنید که آجر و ثواب زیادی دارد. امام سجاد در یکی از سفر‌ها به کاروان ناآشنایی رفتند تا خادم زائر باشند از بس که این کار نزد خداوند شایسته است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: حج و زیارت حج تمتع 1402 توصیه‌هایی
ارسال نظر
آخرین اخبار