۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۹
تعداد بازدید: ۲۷۹۰۶۳
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت:وزارت آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت علوم هم کمک کنند تا از این تهدید به سلامت عبور کنیم و تا چند سال آینده آن را به فرصت تبدیل کنیم.
کد خبر: ۳۶۰۰۲

استقبال کم به رشته‌های معدنی، زنگ خطری که باید جدی گرفت

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، رضا بستامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: باید در این خصوص چاره‌اندیشی کرد و این فقط وظیفه یک بخش نیست بلکه باید علاوه بر متولیان این بخش در حوزه صنعت و معدن که وزارت صنعت، معدن و تجارت، نظام مهندسی، سازمان زمین شناسی و ایمیدرو است، حتماً وزارت آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت علوم هم کمک کنند تا از این تهدید به سلامت عبور کنیم و تا چند سال آینده آن را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرایط گروه سنی نیروهای فعال در حوزه معدنی در ایده آل ترین حالت قرار دارد گفت: اکنون ۸۰ درصد نیروی فعال در حوزه معدنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند که بهترین حالت همین سن است.

بستامی در خصوص دانشگاه‌های زمین شناسی و معدن در سطح کشور گفت: ۱۴۲ دانشگاه در کشور در رشته «مهندسی زمین شناسی» و ۴۴ دانشگاه در رشته «مهندسی معدن» با همه گرایش‌های آن به تربیت نیروی انسانی مشغولند، که ظرفیت خوبی برای آموزش دانشجویان حوزه معدن محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین حوزه نظام مهندسی حدود ۵۰ هزار عضو دارد که حدود ۱۶ هزار عضو آن معدنی، حدود ۲۰ هزار عضو زمین شناس و هزار نفر متالوژ و ۳ هزار و ۵۰۰ نفر هم نقشه‌بردار هستند.

بستامی گفت: از این تعداد حدود ۱۰ هزار نفر پروانه اشتغال دارند و مابقی باید تحت عنوان کارورز کار کنند تا بعد از گرفتن پروانه به این حوزه‌ها اضافه شوند.

/ ایراسین.

برچسب ها: رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران صنعت، معدن زمین شناسی #مواد معدنی معدن #وزارت صمت
ارسال نظر
آخرین اخبار