۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: ۱۳۸۴۱۵
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون ۲۰۰ تن علوفه و نهاده دامی نیز برای تامین خوراک دام در مناطق آسیب دیده از سیلاب این استان توزیع شده است و این روند همچنان تداوم دارد.
کد خبر: ۳۶۳۲۳

احداث سدهای خاکی اولویت وزارت جهاد است| توزیع ۲۰۰ تن علوفه و نهاده دامی

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، طبق اعلام وزات جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت در جمع‌بندی سفر رئیس جمهوری به استان سیستان و بلوچستان گفت: طی چند روز اخیر سیلاب‌هایی در سیستان و بلوچستان بر اثر بارش‌های رگباری به بخش‌های مختلف کشاورزی این استان به ویژه شهرستان‌های دشتیاری، چابهار و کنارک خسارت‌های شدیدی وارد کرد که عمده این خسارت‌ها به زمین‌های زراعی، محصولات کشاورزی، قنوات، راه‌های دسترسی به مزارع، آبندها و بندسارها بود.

وی ادامه داد: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور به بنده ماموریت دادند تا با حضور در استان سیستان و بلوچستان به بررسی دقیق خسارت‌های وارده سیلاب به بخش کشاورزی این استان بپردازم که براساس برآوردهای اولیه تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان بارندگی به بخش‌های مختلف کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.

بیشتر بخوانید: جزییات ساخت و ساز در اراضی کشاورزی| تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این مناطف ممنوع نیست

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: هنوز خسارت‌های این بخش نهایی نشده است چرا که در برخی نقاط به دلیل شدت آسیب‌ها امکان بررسی دقیق وجود نداشت.

نیکبخت تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات آسیب دیدگان بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان با توجه به سطح خسارت‌ها دو کار مهم را در دستور کار قرار داد که در مرحله نخست، تامین کالاهای اساسی و ارزاق مردم از جمله آرد و در صورت نیاز برنج، روغن و شکر به فوریت و اورژانسی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در مرحله بعد ترمیم بخش‌های زیرساختی حوزه کشاورزی این استان مورد توجه قرار گرفته است. وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: خوشبختانه همکاران ما در بخش‌های کشاورزی استان سیستان و بلوچستان و شهرستان‌های تابعه بازسازی قنوات را در اولویت قرار داده‌اند که این روند در بخش‌های دیگر این حوزه نیز در صورت فراهم شدن شرایط انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون ۲۰۰ تن علوفه و نهاده دامی نیز برای تامین خوراک دام در مناطق آسیب دیده از سیلاب این استان توزیع شده است و این روند همچنان تداوم دارد.

نیکبخت با اشاره به اهمیت آب‌بندها و بندسارها در سیستان و بلوچستان گفت: سازه بندسار، مکانیزم مبتنی بر دانش و خرد بومیان این استان است و از جمله شیوه‌های دانش‌محور تحت تاثیر شرایط اقلیم منطقه بشمار می‌رود که الگویی راهبردی برای مدیریت منابع آب و آبخیزداری و همچنین انجام کشاورزی پایدار محسوب می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: مردم این دیار از دیرباز با ایجاد و احداث سدهای خاکی (بندسار) توانسته‌اند در راستای حفاظت از منابع پایدار اقلیم‌شان برای کنترل سیلاب‌ها، جلوگیری از فرسایش خاک و در راستای استحصال محصولات کشاورزی پایدار اقدام مثبتی انجام دهند که این مهم به عنوان اولویت ویژه راهبرد اساسی و اصولی با مشارکت مردم و دولت به طور ویژه در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

برچسب ها: #وزارت جهاد کشاورزی سیستان بلوچستان #کشاورزی نهاده دامی
ارسال نظر
آخرین اخبار