۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶
تعداد بازدید: ۳۱۹۳۷۲
با جمع آوری اطلاعات بلایای طبیعی؛
قرار است طبق پروژه ای که جعبه سیاه زمین نام دارد و در ۲۰۲۲ میلادی اجرا می شود داده های تغییرات آب و هوایی، بلایای طبیعی و غیره زمین ذخیره شود.
کد خبر: ۴۹۴۸

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط به نقل از لایو ساینس، پروازهای تجاری معمولاً ثبت می شوند. هر حرکت هواپیما به وسیله یک دستگاه ضبط مخصوص که در دم هواپیما وجود دارد، ثبت می شود. پس از سقوط هواپیما، تیم های جستجو و نجات محل حادثه هوایی را بررسی می کنند تا سوابق ثبت شده در آن نشان دهد سقوط هواپیما چگونه اتفاق افتاده است.

اکنون قرار است سال آینده یک جعبه سیاه برای ثبت بلایای طبیعی زمین ساخته شود. این ابزار که در واقع همان «جعبه سیاه زمین» نام دارد، هر رویدادی را در جهان ثبت می کند.

این صندوق که با انرژی خورشیدی کار می کند به اندازه یک اتوبوس مدرسه است و ظاهری شبیه یک ایستگاه اتوبوس معکوس دارد.

کل این ابزار با فولادی به ضخامت ۷.۵ سانتیمتر پوشیده شده تا درمقابل بلایای طبیعی دوام بیاورد و مانند جعبه سیاه هواپیما در ایمن ترین نقطه سیاره قرار گیرد که از قرار معلوم تاسمانی است. هنگامیکه این صندوق فعال شود، هارد درایوهایی در آن پر می شود که داده های مربوط به آب و هوا را ذخیره می کند.

این پروژه نتیجه همکاری دانشگاه تاسمانی و یک شرکت مخابراتی به نام «کلمنگر بی بی دی او» و یک مجموعه هنری به نام «گلو سوسایتی» است که ساخت آن از اوایل ۲۰۲۲ میلادی آغاز می شود.

در این جعبه دمای هوا، داده های اسیدی شدن اقیانوس ها، داده های استفاده از زمین، بودجه نظامی، مصرف انرژی و رشد جمعیت انسانی جمع آوری می شود. همچنین تیتر اخبار مهم، پست های شبکه های اجتماعی و اطلاعاتی کلیدی درباره کنفرانس های تغییرات آب وهوایی بین سران کشورها نیز در آن ذخیره می شود./مهر

برچسب ها: کاهش بلایا
ارسال نظر
آخرین اخبار