۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۰
تعداد بازدید: ۲۳۲۶۰۲
آمارها حاکی از آن است که وقتی فرسایش خاک را داریم معضلات بسیار زیاد را با از دست دادن اکوسیستم خاک به دست می آوریم.
کد خبر: ۶۳۵۰

حفاظت از خاک را به معنای واقعی جدی بگیریم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط  مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: زمین پاک یکی از ارکان مهم محیط زیست است و قطعا تمام اکوسیستم  ها در حوزه محیط زیست مدیون داشتن زمینی پاک و خاکی پویا و حاصلخیز است. 

« حلیا سادات حسینی» در چهارمین روز از هفته زمین پاک و در مراسم پیاده روی خانوادگی و پاکسازی ،در تفرجگاه نرجس خاتون در منطقه ۱۵ در جمع فعالین محیط زیست به اهمیت  و مشارکت مردم در قبال کاهش پلاستیک و نجات زمین و حفظ آن برای نسلهای آینده اشاره کرد .

حسینی به معضلات محیط زیستی که منجر به عدم داشتن زمینی پاک میشود اشاره کرد و افزود: عواملی چون : توسعه شهرها، افزایش جمعیت، توسعه نامتقارن وعدم رعایت عدالت محوری در توسعه شهرها، منجر به بروز معضلات متفاوت و گریبان گیر زمین میشود.

وی در ادامه گفت : آمارها حاکی از آن است که وقتی فرسایش خاک را داریم معضلات بسیار زیاد را با از دست دادن اکوسیستم خاک به دست می آوریم.
لذا می بایست حفاظت از خاک را به معنای واقعی جدی بگیریم و به مواردی چون: نقاط انفصال فاضلابها، استفاده از گیاهان بومی، مصرف آبهای زیرزمینی ، کاشت گیاهان همسو و هم جهت با شرایط اقلیمی  توجه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم خاک حاصلخیز و پویا را حفظ کنیم.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه صحبتهای خود به پاکسازی طبیعت اشاره کرد و گفت: در هفته زمین پاک و با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست ، قصد داریم با انجام کارهای نمادین این هفته را مهم جلوه بدهیم  و حساسیت را در بدنه شهروندان ایجاد کنیم تا نسبت به محیط زیست پیرامون خود و حفظ زمین پاک ، دغدغه مند شوند.
وی در پایان  صحبتهایش به موضوع فرهنگ سازی و توانمند سازی شهروندان اشاره کرد و گفت : آمارها نشان میدهد که ۶ درصد از آلایندگی کره زمین مربوط به استفاده از صنایع شیمیایی و پلیمری است که منجر به تولید پلاستیک میشود.امیدواریم در آینده  با فرهنگ سازی و دغدغه مند کردن شهروندان نسبت به کاهش مصرف پلاستیک و حفظ محیط زیست، شاهد هیچ نوع آلایندگی که حیات خاک را به خطر می اندازد  نباشیم .

گفتنی است در پایان این مراسم  با حضور  "حسينى" مدير كل محيط زيست و توسعه پايدار شهردارى تهران ، "شیری" (شهردار منطقه ۱۵ )، رحمتی( رئیس اداره محیط زيست شهر تهران) ، رئیس بیمارستان نیکان) و جمعی از مسئولین و مدیران شهری و شهروندان،  پاک سازی  بوستان نرجس خاتون انجام شد./ اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران

برچسب ها: خاک مدیریت آب و خاک محیط زیست
ارسال نظر
آخرین اخبار