۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳
تعداد بازدید: ۳۴۵۸۸۹
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تشریح جزئیات جلسه پیرامون وضعیت بازار دارویی کشور پرداخت.
کد خبر: ۱۱۸۰۵

سازمان غذا و دارو هیچ ارداه‌ای برای تامین شیرخشک ندارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سلمان اسحاقی، با اشاره به بررسی موضوع کمبود شیرخشک و دارو با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، رئیس سازمان غذا و دارو و نمایندگان بیماران SMA، تالاسمی و هموفیلی در جلسه روز گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: در مورد تأمین داروی بیماران خاص با سه مشکل تحریم‌ها، سوءمدیریت و تعارض بین اظهارات مسئولان سازمان غذا و دارو و بیماران مواجه هستیم.

وی افزود: در بحث تحریم‌ها مشهود است که دشمنی غرب با ایران به جان بیماران آسیب وارد می‌کند در این رابطه مردم پای آرمان‌ها خواهند ایستاد و از این موضوع گله مندی ندارند اما به طور قطع در بحث سومدیریت‌ها کوتاه نخواهند آمد.

سازمان غذا و دارو هیچ اراده‌ای برای توجه به اهمیت موضوع تأمین و واردات به موقع دارو و شیرخشک ندارد در حالی که این موضوع با جان و سلامت مردم سر و کار دارد.

اسحاقی ادامه داد: رئیس کمیسیون بهداشت قاطعانه خطاب به مسئولان سازمان غذا و دارو تأکید کرد که عدم ارائه مشکلات توسط سازمان به مجلس و کمیسیون و پیگیری‌ها یکی از دلایل ایجاد چالش‌های امروز حوزه دارو و شیرخشک است.

اسحاقی یادآور شد: در حالی که میدان جنگ دشمن از رزم به سمت غذا و دارو کشیده شده اما متأسفانه در نشست دیروز نشانی از اهمیت موضوع در عملکرد سازمان غذا و دارو مشاهده نشد و هر چند مقوله برنامه ریزی و پیش بینی‌ها باید در دستور کار سازمان قرار گیرد اما هیچ اراده‌ای برای توجه به اهمیت موضوع تأمین و واردات به موقع دارو و شیرخشک ندارد در حالی که این موضوع با جان و سلامت مردم سر و کار دارد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: در صورتی که سازمان غذا و دارو رویه غلط خود را ادامه دهد و به اهمیت پیش بینی در بحث تولید و واردات دارو توجه نکند این اقدام به معنای بی توجهی به جان و سلامت مردم است.

وی ادامه داد: البته وزارت بهداشت به تنهایی متولی تأمین دارو نیست و وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی هم باید همکاری لازم را داشته باشند و اگر در زمان مناسب سفارش تأمین دارویی پیش بینی شده را انجام ندهیم به طور قطع با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

در بحث سفارش دارو، قصور، کوتاهی و عدم توجه مسئولان مربوطه بسیار مشهود و ملموس است

اسحاقی تصریح کرد: متأسفانه در بحث سفارش دارو، قصور، کوتاهی و عدم توجه مسئولان مربوطه بسیار مشهود و ملموس است و شاهد عدم انسجام و همراهی بین وزارتخانه های مربوطه هستیم و دارو در زمان مناسب تحویل گرفته نشده است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: در گزارش ارائه شده در مورد بیماران خاص و صعب العلاج اعلام شد که داروهای وارداتی بیماران تالاسمی تا بهمن ماه به اتمام می‌رسد؛ در واقع کیفیت داروهای تولید داخل به گونه‌ای است که برخی بیماران می‌توانند استفاده کنند اما برخی نیز به دلیل عوارض بالا امکان استفاده ندارند و باید داروی وارداتی مصرف کنند. همچنین در مورد بیماران SMA هم مطرح شد که ۴ ماه است توزیع داروی وارداتی تعیین تکلیف نشده و باید از نظر کیفیت ارزیابی شوند در حالی که این بیماران به شدت به این داروها نیاز دارند.

وی یادآور شد: با توجه به اتمام ذخیره داروی وارداتی بیماران تالاسمی تا بهمن ماه، هشدار می‌دهیم که در صورت عدم توجه مسئولان مربوطه به این موضوع شاهد افزایش مرگ و میر بیماران خواهیم بود در این رابطه رئیس جمهور باید مانند ستاد کرونا نسبت به تشکیل قرارگاه غذا و دارو اقدام کند تا از این پیچ و بحران خطرناک عبور کنیم./ مهر

برچسب ها: سازمان غذا و دارو شیر خشک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس
ارسال نظر
آخرین اخبار