۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
تعداد بازدید: ۴۶۴۸۲
سخنگوی گمرک تاکید کرد: بیش از ۴.۳ میلیون تن کالای اساسی موجودی اماکن بندری و شناورهای مستقر در شمال و جنوب کشور هستند که پس از انجام تشریفات ترخیص در حال ورود به زنجیره توزیع و تامین کشور هستند.
کد خبر: ۱۶۵۸۶

 کالای اساسی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سید روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک درخصوص میزان موجودی کالاهای اساسی در مبادی ورودی کشور گفت: تا پایان سی‌ام خرداد ماه، چهار میلیون و ۳۳۱ هزار و ۳۹۹ تن موجودی انواع کالای اساسی در اماکن بندری و گمرکی است که به سرعت در حال تخلیه یا ترخیص هستند.
وی ادامه داد: از این میزان دو میلیون و ۹۶۸ هزار و ۴۷۰ تن کالا در انبارها و اماکن بندری و گمرکی در حال انجام تشریفات اظهار یا ترخیص هستند و ۳۹۵ هزار و ۸۳۳ تن نیز در حال تخلیه از ۲۰ فروند شناور و ۹۷۳ هزار و ۹۳۹ تن کالای اساسی هم در ۱۸ شناور منتظر آغاز فرایند تخلیه هستند.
به گفته سخنگوی گمرک، یک میلیون و ۹۵۴ هزار و ۵۴۷ تن ذرت که یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۴۱۸ تن آن در اماکن بندری در حال انجام تشریفات ترخیص هستند و مابقی در ۱۳ شناور که هفت شناور در حال تخلیه و شش شناور منتظر در اسکله قرار دارد، بیشترین میزان از یک نوع کالای اساسی موجود در اماکن بندری قبل از ترخیص است.
لطیفی افزود: گندم با ۹۳۲ هزار و ۴۹۲ تن در جایگاه بعدی قرار دارد که از این میزان ۴۵۵ هزار و ۱۳۶ تن در اماکن بندری و مابقی در ۱۱ شناور در حال تخلیه یا منتظر تخلیه هستند.
وی با بیان اینکه دانه‌های روغنی با ۵۸۱ هزار و ۲۴۶ تن، که ۳۶۳ هزار و ۴۲۹ تن آن در اماکن بندری و مابقی در چهار شناور قرار دارند، روغن خام هم با ۳۲۹ هزار و ۳۶۵ تن که ۲۹۴ هزار و ۱۳۶ تن آن تخلیه شده و مابقی در سه شناور در حال تخلیه یا منتظر تخلیه هستند، اظهار داشت: سویا با ۲۲۴ هزار و ۱۰۵ تن که ۱۸۰ هزار و ۹۰۶ تن آن در اماکن بندری تخلیه شده و مابقی در سه شناور قرار دارد، جو با ۱۴۷ هزار و ۳۸۴ تن، شکر با ۸۵ هزار و ۲۵۰ تن که ۲۷ هزار و ۱۷۶ تن آن در اماکن بندری در حال انجام تشریفات اظهار و ترخیص هستند و مابقی از دو شناور در حال تخلیه است و نهایتا ۴۰ هزار و ۸۸۵ تن برنج موجودی بنادر و گمرکات کشور هستند.
وی افزود: روزانه بین ۴۵تا ۶۰هزار تن از کالاهای اساسی در حال ترخیص از گمرکات اجرایی است که این میزان خروجی به همراه ورودی مناسب به بنادر جریان مناسبی از ورود کالا به شمار می رود.
سخنگوی گمرک در خصوص شناورهای حامل کالاهای اساسی در مبادی ورودی کشور گفت: از ۳۸شناور حامل کالاهای اساسی در بنادر کشور، ۲۱شناور در بندرامام (ره)، هفت شناور در بندر شهید رجایی، ۶شناور در بندر امیرآباد، سه شناور در بندر چابهار، و یک شناور در بندر نوشهر در حال تخلیه (۲۰شناور)و یا منتظر انجام عملیات تخلیه (۱۸شناور)هستند./ایلنا

برچسب ها: گمرک ایران گمرک
ارسال نظر