۰۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
تعداد بازدید: ۶۶۰۸۳
سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داد؛
سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خرید تضمینی ۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تن از این محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران از ابتدای فصل برداشت تا صبح روز ۳۱ خرداد ماه خبر داد.
کد خبر: ۱۶۶۲۸

خرید تضمینی ۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خطوط، سهراب سهرابی اظهار کرد: میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: سال زراعی گذشته در همین تاریخ ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خرید تضمینی شده بود.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: تاکنون بابت خرید تضمینی گندم، مبلغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول معادل ۷۵ درصد طلب کشاورزان به حساب‌شان واریز شده و مابقی پول آنان از طریق تامین نقدینگی پرداخت می‌شود.

سهرابی عنوان کرد: از زمان برداشت تاکنون بیشترین میزان خرید تضمینی گندم مربوط به استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن، گلستان ۶۷۱ هزار تن، فارس ۳۴۱ هزار تن و ایلام با ۱۶۷ هزار تن است.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که سال زراعی جاری ۶.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شود.

وی با اشاره به اینکه بخشی از تولید گندم کشور مربوط به بذر مصرفی و بخشی دیگر مربوط به نیاز صنایع غذایی است، تأکید کرد: مجموع نیاز گندم خوراکی کشور سالانه ۱۲ میلیون تن است که از این میزان ۱۰ میلیون تن برای مصرف نان و دو میلیون تن برای صنایع غذایی مرتبط با آرد و نان اختصاص می‌یابد.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت برداشت گندم در دیمزار‌های کشور نیز اذعان کرد: به علت کاهش بارندگی و خشکسالی در بخش زیادی از دیمزار‌های کشور به‌ویژه در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام و بوشهر کشور با تنش خشکی در تولید محصولات مواجه بودیم.

سهرابی ادامه داد: در استانی مانند فارس نیز به علت کاهش بارندگی و ذخایر آب، حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار هکتار اراضی گندم غیرقابل برداشت شد.

وی با بیان اینکه برداشت گندم تا اواخر شهریور ادامه دارد، یادآوری کرد: در استان‌های گرم کشور مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان برداشت گندم در حال اتمام است و در استان‌هایی همچون فارس، لرستان، گلستان و کرمانشاه عملیات برداشت ادامه دارد.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: برداشت گندم در استان‌های سرد مانند کردستان، زنجان و آذربایجان غربی و شرقی معمولاً از تیر ماه آغاز می‌شود.

برچسب ها: خرید تضمینی خرید تضمینی گندم طرح گندم شرکت بازرگانی دولتی ایران وزارت جهاد کشاورزی
ارسال نظر